Goerz 6x24 Armee Trieder U.K. w Muzeum Jereczka w MyViMu.com

Goerz 6x24 Armee Trieder U.K.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
5 / 12
<
>
- podziałka - brak,
- nr seryjny: 304252?.

Praktycznie dzisiaj nieznana firma C. P. Goerz Berlin była kiedyś obok Zeiss'a czołowym światowym producentem lornetek, a końcem XIX i początkiem XX wieku głównym konkurentem tej spółki. Uważa się, że w 1895 Goerz opatentował pierwszy rozwiązanie ruchu liniowego mechanizmu ogniskowania indywidualnego stosowane w niemieckich lornetkach DF 99, a następnie w różnych wojskowych lornetkach francuskich, radzieckich i produkowanych przez US Army Bell & Howell M19. Goerz zaprojektował dla niemieckiej/pruskiej armii pryzmatyczne lornetki DF 99 i DF 03, a także Galilean Fieldglass 08 - standardową lornetkę niemieckiej/pruskiej piechoty w I Wojnie Światowej. Krótko przed przejęciem przez Zeiss'a w 1926 roku sprzedał linię lornetek szerokokątnych, w tym 9.6° FOV 6X.Już na przełomie XIX i XX wieku powstały oddziały C.P. Goerz na całym świecie - w Petersburgu, Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, Wiedniu i Bratysławie. 
Oddział Goertz w Pressburg-Bratysława (Pozsony) został otwarty 1908. Lornetki M8 były również dostarczane do armii węgierskiej.Były trzy rodzaje oznakowania. Pierwsze były oznakowane 'Goerz Pozsony', później 'Goerz Wien u. Pozsony' i wreszcie 'Goerz Vienna'. Ü.K. oznacza Übernahme-Kommando, czyli odbiór wojskowy (instytucja artylerii). Dwugłowy orzeł jest herbem austriackich cesarzy z rodu Habsburgów. Był stosowany jako sygnatura od 1867 do 1915 roku. W latach 1915-1918 stosowano połączenie dwóch herbów wynikające z sojuszu Austo-Węgierskiego. Data 4.12.14 mówi kiedy lornetka została zaakceptowana do dostarczenia dla wojska. W większości przypadków termin ten wynosi około od 3 do 12 miesięcy od daty produkcji.Numer 304252 nie jest prawdopodobnie numerem seryjnym, a numerem nadanym w armii.
Data dodania: 30 marca 2018
Datowanie przedmiotu: 1914
Miejsce pochodzenia: Austrowęgry
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 387 razy od 30 marca 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.