Galileusz Goerz JF. M8 4x32... w Muzeum Jereczka w MyViMu.com

Galileusz Goerz JF. M8 4x32 U.K.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 12
<
>
- nr seryjny: No 80(6?)24.

Praktycznie dzisiaj nieznana firma C. P. Goerz Berlin była kiedyś obok Zeiss'a czołowym światowym producentem lornetek, a końcem XIX i początkiem XX wieku głównym konkurentem tej spółki. Uważa się, że w 1895 Goerz opatentował pierwszy rozwiązanie ruchu liniowego mechanizmu ogniskowania indywidualnego stosowane w niemieckich lornetkach DF 99, a następnie w różnych wojskowych lornetkach francuskich, radzieckich i produkowanych przez US Army Bell & Howell M19. Goerz zaprojektował dla niemieckiej/pruskiej armii pryzmatyczne lornetki DF 99 i DF 03, a także Galilean Fieldglass 08 - standardową lornetkę niemieckiej/pruskiej piechoty w I Wojnie Światowej. Krótko przed przejęciem przez Zeiss'a w 1926 roku sprzedał linię lornetek szerokokątnych, w tym 9.6° FOV 6X.Już na przełomie XIX i XX wieku powstały oddziały C.P. Goerz na całym świecie - w Petersburgu, Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, Wiedniu i Bratysławie.
Oddział Goertz w Pressburg-Bratysława (Pozsony) został otwarty 1908. Lornetki M8 były również dostarczane do armii węgierskiej.
M8 były pierwszymi lornetkami, które zostały wykonane w tym oddziale. Były trzy rodzaje oznakowania. Pierwsze były oznakowane 'Goerz Pozsony', później 'Goerz Wien u. Pozsony' i wreszcie 'Goerz Vienna'.
Wyprodukowano jedynie 70 sztuk.
Ü.K. oznacza Übernahme-Kommando, czyli odbiór wojskowy (instytucja artylerii). Dwugłowy orzeł jest herbem austriackich cesarzy z rodu Habsburgów. Był stosowany jako sygnatura od 1867 do 1915 roku. W latach 1915-1918 stosowano połączenie dwóch herbów wynikające z sojuszu Austo-Węgierskiego. Data 18.3.13 mówi kiedy lornetka została zaakceptowana do dostarczenia dla wojska. W większości przypadków termin ten wynosi około od 3 do 12 miesięcy od daty produkcji.
Dołączone jest oryginalne etui.
Data dodania: 2 kwietnia 2018
Datowanie przedmiotu: 1912 - 1913
Miejsce pochodzenia: Austrowęgry
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 344 razy od 2 kwietnia 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.