Goerz Trieder Binocle D.F.03. OFFIZIERGLAS 6x21

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
37 / 58
<
>
- D.R.G.M. - Deutsches Reichs Gebrauchs Musterschutz - Zastrzeżony wzór użytkowy Rzeszy Niemieckiej,
- No 2678 - service number,
- podziałka - brak,
- nr seryjny: 128494.

Praktycznie dzisiaj nieznana firma C. P. Goerz Berlin była kiedyś obok Zeiss'a czołowym światowym producentem lornetek, a końcem XIX i początkiem XX wieku głównym konkurentem tej spółki. Uważa się, że w 1895 Goerz opatentował pierwszy rozwiązanie ruchu liniowego mechanizmu ogniskowania indywidualnego stosowane w niemieckich lornetkach DF 99, a następnie w różnych wojskowych lornetkach francuskich, radzieckich i produkowanych przez US Army Bell & Howell M19. Goerz zaprojektował dla niemieckiej/pruskiej armii pryzmatyczne lornetki DF 99 i DF 03, a także Galilean Fieldglass 08 - standardową lornetkę niemieckiej/pruskiej piechoty w I Wojnie Światowej. Krótko przed przejęciem przez Zeiss'a w 1926 roku sprzedał linię lornetek szerokokątnych, w tym 9.6° FOV 6X.Już na przełomie XIX i XX wieku powstały oddziały C.P. Goerz na całym świecie - w Petersburgu, Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, Wiedniu i Bratysławie.
D.F. 03 Offizierglas został zaprojektowany i wyprodukowany przez C. P. Goerz, Berlin. Były cztery modele D.F. 03, z których wszystkie zostały przyjęte jako oficjalne lornetki służbowe dla pruskiej piechoty w 1903 r. Pierwsze trzy miały pionowo usytuowane pryzmaty co decydowało o blisko siebie rozmieszczonych soczewkach obiektywu, różniły się konstrukcją oraz mostkiem i przegubem łączącem obie połowy lornetki. Wynikalo to z patentu Zeissa z lat 1894-1909 na układ pryzmatów, z którym wiąże się ciekawa historia. Zaczyna się ona od projektu lornetki pryzmatycznej, której autorem był profesor Porro (później ten system układu pryzmatów przyjął nazwę od jego nazwiska). W 1892 Zeiss próbował opatentować system pryzmatów na drodze kradzieży. Jednak urzędnik patentowy znający profesora Porro osobiście rozpoznał wynalazek i udaremnił uznanie patentu. Prawnicy Zeissa nie odpuścili i skoro nie udało się opatentować samego systemu to przygotowali patent na ustawienie tego systemu w poziomie co z kolei wpływa na szerokie rozstawienie obiektywów lornetki, a to "poprawia percepcję obrazu" (‘improve stereo graphic perception’), a co za tym idzie zwiększa dokładność oceny odległości. Ten patent został przynany Zeissowi w 1894. Od tego momentu masowo produkowali lornetki w tym systemie, który zresztą jest dzisiaj najczęściej spotykanym systemem pryzmatów w lornetkach. Zeiss ściagał każdą próbę korzystania z patentu przez inne firmy. Szybko jednak inni producenci znaleźli lukę projektując system pryzmatów Porro pionowo co pozwalało ustawić obiektywy bliżej niż w projekcie Zeissa. Były to między innymi francuski Huet, angielski Ross czy rywal Zeissa Goerz, którego dziełem jest lornetka powyżej. W 1909 patent Zeissa wygasł i Goerz zaprojektował czwarty model D.F.03, który miał poziomo ustawione pryzmaty, tak jak lornetki Zeissa. Model ten był wykonywany z 6X, 7X i 8X powiększeniem i został wyprodukowany w największych ilościach. W latach 1904-1912 Goerz wyprodukował około 7000 D. F.03 8X20 dla rosyjskiego rządu.
Historię przekazał mi kolekcjoner lornetek z RPA Don Solomon.
Data dodania: 4 kwietnia 2018
Datowanie przedmiotu: 1907
Miejsce pochodzenia: Prusy
Stan eksponatu: Dobry
Producent: C. P. Goerz, Berlin
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 406 razy od 4 kwietnia 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.