OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 21
<
>
2- grosze - 1927 r.



                 Koniec II wojny światowej i początek IIRP przypada na rok 1918, lecz w numizmatyce okres IIRP rozpoczyna się dopiero w 1923 a właściwie 1924 roku kiedy to rozporządzeniem z 11.I.1924 r. zniesiono dotychczasową walutę „marka polska” i wprowadzono obowiązującą do dziś jednostkę „złoty polski”, podzielony na 100 groszy. Było to niesłychanie trudne przedsięwzięcie. Otwarta w kwietniu 1924 roku Mennica Państwowa w Warszawie nie była w stanie wybić w krótkim czasie nowych monet polskich. Wtedy była w stanie wybić tylko dwu- i pięciogroszówki z datą 1923. Wybicie brązowej jednogroszówki, oraz niklowych: 10, 20 i 50 groszówek zlecono mennicom zagranicznym.



           Bicie jednogroszówki z datą 1923 wykonano w Anglii (King's Norton Metal Company Limited -Birmingham). Produkcji niklowych monet o nominałach 10, 20 i 50 groszy podjęła się firma w Szwajcarii. Dodatkowo część nakładu dwudziesto- i pięćdziesięciogroszówki zlecono mennicom w Wiedniu (Austria) oraz Utrechcie (Holandia). Nie ma różnic pomiędzy poszczególnymi monetami bitymi w różnych mennicach, gdyż stemple wykonywane i dostarczane były z naszego kraju.



          Projektantem groszowych monet IIRP był Wojciech Jastrzębowski. Jego monety sygnowane były inicjałami W-J. Widnieją one po obu stronach orła ponad łapami. Na monetach bitych w Mennicy Warszawskiej pod prawą łapą orła widnieje także jej znak.

 

Czerwonym kolorem zaznaczone są inicjały W-J projektanta Wojciecha Jastrzębowskiego , zieloną obwódką znak Mennicy Polskiej.

 
Data dodania: 7 kwietnia 2018
Datowanie przedmiotu: 1923 - 1931
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 180 razy od 7 kwietnia 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.