OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 6
<
>
Broń i pociski systemu Thouvenin
W XIX w. trwa przyśpieszona modernizacja broni strzeleckiej - chodziło o zwiększenie szybkostrzelności ówczesnych jednostrzałowych karabinów z lufą bruzdowaną i pociskami bezłuskowymi.
Jednym z kierunków było zmniejszenie czasu przesuwania (przebijania) pocisku przez caly przewód lufy. Wkładano bowiem pocisk do lufy i potem przy użyciu specjalnego stempla i drewnianego młotka przepychano go do styku z komorą prochową. Wtedy, po wyjęciu stempla, można było oddać strzał.
Zmniejszanie siły potrzebnej do przesuwania pocisku w lufie mogło przyśpieszyć załadowanie kolejnego pocisku.

 W 1844 r. francuski oficer plk. Thouvenin zaproponował nowy sposób ladowania broni odprzodowej (ładowanej od wylotu lufy) z lufą bruzdowaną (4 bruzdy prawoskrętne).
Jego glównym elementem byl trzpień, umieszczony na dnie komory prochowej, dokladnie w osi przewodu lufy (zobacz rysunek).
Broń ładowano pociskami o kształcie cylindrycznym, luźno przechodzacymi przez przewód lufy. Strzelec wkładał pocisk w lufę i przesuwał go stemplem bez użycia dużej siły.
W ostatniej fazie, pocisk zatrzymywał się na trzpieniu, Zatem strzelec mocno uderzał w stempel (niekiedy drewnianym młotkiem) i wtedy miękki ołowiany pocisk musiał zwiększyć swoją średnicę. Wbijał się on tym samym w początek gwintu lufy i ją uszczelniał.
Karabiny z trzpieniem i pociskiem z wydrążonym dnem, przez kilkanaście lat były na uzbrojeniu wielu krajów. Dzięki większemu zasięgowi i dokładności strzelania stały się też karabinami myśliwskimi.
Niżej pokazano taki karabin.
Data dodania: 8 kwietnia 2018
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 415 razy od 8 kwietnia 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.