Konserwa "Dr. L. Naumann"

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
26 / 43
<
>
Puszka po konserwie.

Sygnowana na spodzie:
„Dr. L. Naumann
Kgl. Hoflief. (*Königlicher Hoflieferant)
Dresden-Plauen”

*Liwerant - dostawca wojskowy lub dworski.

Dr. Karl Louis Naumann – (27.03.1843 – 07.06.1900) – niemiecki chemik, biznesmen, przedsiębiorca i właściciel firmy „Dr. L. Naumann”. Zajmował się głównie badaniami roślin przyprawowych i ich aromatów. Był twórcą kilku metod ekstrakcji do produkcji przypraw i ekstraktów owocowych oraz soli przyprawowych. Oprócz studiów Naumann uczył się różnych rzemiosł, takich jak piekarstwo, cukiernictwo czy rzeźnictwo. Uważany jest za jednego z pionierów nowoczesnego przemysłu spożywczego.25 stycznia 1872 roku Louis Naumann założył fabrykę „Dr. L. Naumann”, która produkowała puszkowane warzywa, owoce i mięso. Zimą 1872/73 Naumann wybudował nową fabrykę na przedmieściach Drezna (Plauen), która rozpoczęła działalność w marcu 1873 roku na Wasserstraße 42b (obecnie Hofmühlenstraße). Fabryka rozszerzyła swoją produkcje o ekstrakty przypraw, sole przyprawowe i ekstrakty owocowe. Od 1874 roku Naumann zaopatrzał centralną bazę armii saskiej w drezdeńskim Albertstadt. W 1875 roku Naumann był reprezentowany na drezdeńskiej wystawie handlowo-przemysłowej jako wiodący przedstawiciel niemieckiego przemysłu spożywczego.Z powodu innowacyjnej technologii  Naumann szybko stał się jedną z najważniejszych firm w przemyśle konserwowym w Europie, która rozkwitła w latach 80. XIX wieku. W 1886 roku Naumann przeniósł fabrykę na Chemnitzer Straße 42/Bamberger Straße.Dr. Louis Naumann otrzymał różne nagrody i medale za swoje produkty na różnych targach i wystawach, w tym:

  • 1873: Medal za zasługi w Wiedniu,

  • 1874: Srebrny Medal w Bremie,

  • 1874: Złoty Medal Praskiej Wystawy Sztuki Kulinarnej i

  • 1885: Złoty Medal na Wystawie Sztuki Kulinarnej w Berlinie.


Do roku 1883 produkty Naumanna, według danych firmy, zostały nagrodzone pierwszym miejscem na 50 wystawach.Od 1886 Naumann był jedynym dostawcą przetworów i ekstraktów z przypraw dla armii saskiej. Był to również powód przeniesienia firmy, która od tego czasu została przemianowana na "Dr. L. Naumann AG", tym razem w Albertstadt w strefie przemysłowej przy  Königsbrücker Straße. Zakres produktów obejmował oprócz konserw i przypraw również sproszkowane sosy, przyprawy do kiełbas, aromaty do pieczenia, barwniki spożywcze, składniki napojowe i naturalne środki lecznicze, takie jak "Cholosan", pomocny w leczeniu kamicy żółciowej, który był dostępny w aptekach nawet kilkadziesiąt lat później. W tym czasie w szczycie sezonu produkowano do 100 000 puszek dziennie i przetwarzano od 70 do 80 wołów i 300 ton roślin strączkowych. Dalszy przeładunek do klientów odbywał się poprzez bocznicę kolejową dawnej Schlesischen Eisenbahn na lini Drezno - Görlitz -Kohlfurt - Wrocław. Zatrudnionych było 330 robotników w fabryce konserw i około 250 do 300 pracowników w fabryce puszek i skrzynek. Trzy kotły parowe i silnik parowy wspomagały produkcję mechaniczną na dużą skalę.

Louis Naumann był również członkiem rady miejskiej Plauen. Stał się znany dzięki opublikowanej książce kucharskiej z 1886 roku „Systematik der Kochkunst. Internationales Koch-Lehrbuch für Haushaltungen aller Stände. Zur Benützung beim Ertheilen von Unterricht sowie zum Selbststudium, desgleichen zur Orientierung für Aerzte“.

Po śmierci Louisa Naumanna przedsiębiorstwo kontynuowali jego potomkowie, a także rozwijano dostawy do późniejszej armii cesarskiej Niemiec. 

Liczne dokumenty patentowe świadczą o pomysłowości firmy, która rozwijała się do 1940 roku. Przedsiębiorstwo miało oddziały lub partnerów biznesowych we wszystkich krajach europejskich. Wiele produktów było eksportowanych na cały świat. Naumann był właścicielem ośmiu ogólnoświatowych patentów na leczenie naturalne.

Firma wznowiła działanie w 1945 roku jako prywatna firma pod nazwą "Dr. L. Naumann & Jean Olbricht KG ". W 1972 roku została znacjonalizowana w czasach NRD i funkcjonowała pod nazwą "Naroma". W 1995 roku pod przewodnictwem syna Jeana i Ralfa Olbrichta została ponownie sprywatyzowana. Od 2011 roku firma działa pod nazwą "OlbrichtArom GmbH & Co. KG".

Źródło: stadtwikidd.de
 
Data dodania: 13 kwietnia 2018
Datowanie przedmiotu: 1915
Miejsce pochodzenia: Cesarstwo Niemieckie
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 420 razy od 13 kwietnia 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.