Patent oficerski z 1840 roku.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 19
<
>
Pruski patent oficerski -awans z second na premier lieutenant  z 1 Brygady Artylerii. Wymiary dokumentu złożonego - 36,5cm x 22,5cm. Dokument czterostronicowy, opatrzony suchą pieczęcią kancelarii królewskiej. Wydany w 1840r. na papierze czerpanym.Papier bardzo dobrze chroniony przed kopiowaniem.Na ostatnim zdjęciu znaki wodne.Niestety na póżniejszych patentach znaki wodne już nie występują.Pierwotnie znaki wodne powstawały w trakcie ręcznego czerpania papieru, dzięki przymocowanym do sita prostym, linearnym wizerunkom wykonanym z cienkiego drutu. Warstwa papieru w tym miejscu była cieńsza i przy spoglądaniu pod światło rysunek był widoczny. Pierwszy znak wodny został użyty w Cremonie (Włochy) w 1271 roku, nieznacznie późniejsze znaki wodne pochodzą z włoskiej czerpalni w Fabriano z 1282 r. W Polsce najdawniejszym znakiem jest podwójny krzyż z papierni w Prądniku Czerwonym (którą uruchomiono w 1493 roku) pod Krakowem z końca XV wieku.Początkowo znaki wodne stanowiły znak firmowy wytwórcy lub majstra, przedstawiały zwykle uproszczone, niewielkie wizerunki heraldyczne, inicjały, symbole religijne, umieszczane pośrodku jednego półarkusza papieru. Od XVI w. zaczęły oznaczać także gatunek i format papieru, znaki stawały się bogatsze, większe i umieszczane bywały w kilku miejscach sita. Zaczęto także doceniać rolę znaku wodnego jako jednego z dowodów autentyczności dokumentu. W miarę rozwoju technologii papiernictwa, zaczęto stosować znaki tonowe, tworzące niekiedy skomplikowane przedstawienia plastyczne.

Dodane przez GlennJ z Wielkiej Brytanii: Carla Ludwiga Friese (1801-1894) jest patentem dżentelmena, który dożył sędziwego wieku 93 lat. Służąc przez ponad czterdzieści lat od 1819 do 1859 roku i odchodząc na emeryturę w stopniu podpułkownika brevet (charakterisierter), został powołany do służby w wojnie francusko-niemieckiej jako dowódca zastępczego oddziału 1. Artillerie-Brigade.
Data dodania: 17 kwietnia 2018
Datowanie przedmiotu: 1840
Miejsce pochodzenia: Prusy Królewskie
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 456 razy od 17 kwietnia 2018
Reklama
Dodaj komentarz
17 kwietnia 2018
Może i zainteresowanie historią nie jest na poziomie jakiego byśmy oczekiwali, ale obok tak osobliwych fantów, myślę, że nikt nie przejdzie obojętnie.. ..no chyba, że jest ignorantem, no ale to już nie studium z zakresu historii, ale innej dziedziny :) 
Jeśli na grupę osób choć kilka się zaintersuje zbiorami, to już nasz olbrzymi sukces!
17 kwietnia 2018
Dajecie nadzieję Szanowni Panowie na lepsze jutro! Serdecznie pozdrawiam.
Kustosz
17 kwietnia 2018
Witam, historia może i jest w odwrocie, co nie znaczy, że nikogo to już nie interesuje. Na szczęście jest wielu pasjonatów, którzy nie wyobrażają sobie życia bez niej. Myvimu jest tego dobrym przykładem. A tak przy okazji, fajnie, że wspominasz o Prądniku Czerwonym (tam właśnie się urodziłem ;) pozdrawiam
17 kwietnia 2018
Ciufa bardzo mądrze piszesz i myślisz! Czasami mam wrażenie,że nikogo to nie interesuje oprócz nas.Historia stała się niepopularna i jest w odwrocie,a szkoda.Pozdrawiam.
Kustosz
17 kwietnia 2018
Witam!
Nie mów tak "ludzie to i tak mają w nosie" Mam nadzieję,że to tylko żart.Zbieramy tak dla siebie ( przynajmniej ja) a przy okazji chcemy sie pochwalić.Warto również wspomnieć o potomnych.Nie  mówię tutaj o otwieraniu muzeów,wystaw itd. tylko chodzi o pozostawieniu po sobie jakiegoś śladu.Tak poprostu sobię myślę.Ale zwyczajnie mogę się mylić...
17 kwietnia 2018
Dzięki Becksi! Ludzie i tak mają to w nosie. Pozdrawiam.
17 kwietnia 2018
Prawdziwy rarytas kolekcjonerski, gratuluję!!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.