Furażerka Royal Artillery field service cap PSZnZ

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
61 / 97
<
>
Furażerka była używana przez Polaka - Piotra Jurczyszyna (błąd w podpisie wynika prawdopodobnie, że anglik go podpisywał). Na furażerce widnieje ślad po stopniu? W tym miejscu umieszczono odznakę artylerii. Polskie naziwsko żołnierza i angielskie guziki sugerują, że wstąpił do angielskiej armii(?) lub jeszcze nie wprowadzono polskich orzełków na guzikach.

Field Service Cap (FS Cap w skrócie) czyli furażerka, noszona przez żołnierzy Brytyjskich przez większość II WŚ - oficjalnie do września 1943 roku, jednak różne regimenty otrzymywały nowe czapki w różnym czasie (priorytet miały jednostki stacjonujące poza UK). Niektórzy żołnierze nosili furażerkę przez całą wojnę. Po raz pierwszy furażerkę wprowadzono w 1937 roku, jako część regulaminowego umundurowania munduru battledress. FS Cap wyparła swoją starą poprzedniczkę, Service Dress Cap, która (do momentu wprowadzenia hełmów) była noszona przez żołnierzy w okopach IWŚ.
Wzór furażerki ma swoje korzenie z okresu wiktoriańskiego (1837-1901) i - jeśli przyjrzeć się zdjęciom żołnierzy - FS Cap była noszona na głowie pod wszystkimi możliwymi kątami (pomada używana przez żołnierzy w tamtych czasach umożliwiała fantazyjne noszenie furażerki - trudne do osiągnięcia z dzisiejszymi żelami do włosów). Zakładki materiału (widoczne na zdjęciu) mogły być naciągnięte na uszy w zimne dni. Dwa guziki na przodzie furażerki mogły być tzw. General service (czyli ogólno-armijne, widoczne na zdjęciu) lub z wytłoczonym logiem danego regimentu. Na boku furażerki był mocowany badge jednostki (na zdjęciu widnieje nowa furażerka, do której nie przymocowano badge'a).
Furażerka o identycznym wzorze była noszona przez członków RAFu. Różnica polegała oczywiście w kolorze (tzw. RAF blue), tłoczeniach na czarnych guzikach oraz badge'u RAFu. Ciekawostką jest to, że pod koniec wojny UK bardzo zaciskało pasa i oszczędzali, gdzie się dało: dla tego guziki oraz badge przy furażerce były plastikowe (dopiero po wojnie powrócono badge były wykonywane z brązu). 
Data dodania: 19 kwietnia 2018
Datowanie przedmiotu: 1940 - 1945
Miejsce pochodzenia: Wielka Brytania
Stan eksponatu: Dobry
Rozmiar: ?
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 303 razy od 19 kwietnia 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.