Łyżka aluminiowa, obozowa... w Muzeum Ziemi Kozielskiej i Śląska Opolskiego (w organizacji) w MyViMu.com

Łyżka aluminiowa, obozowa samoróbka

Łyżka aluminiowa pochodząca z obozu Dorflager (obóz wiejski) z okolic Kędzierzyna. Bardzo ciekawy eksponat, który należał prawdopodobnie do kilku osadzonych. Na łyżce wydrapany monogram (AB?), napis cyrilicą, po polsku Jaworzno i data 1944. Jest to przykład przedmiotu wytworzonego najprawdopodobniej na terenie obozu (samoróbka). Okolice Kędzierzyna (opolskie).
Data dodania: 23 kwietnia 2018
Datowanie przedmiotu: 1939 - 1945
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 429 razy od 23 kwietnia 2018
Reklama
Dodaj komentarz
25 kwietnia 2018
Dziś z całą pewnością się już tego nie dowiemy, ale nie tylko użyto tu dwóch różnych alfabetów, ale też różnych technik wyrycia napisów. Co do tego czy byli to żołnierze też nie ma pewności, ponieważ ten obóż nie był obozem jenieckim. Byli w nim też cywile. 
24 kwietnia 2018
Tych użytkowników nie koniecznie musiało być dwóch, żołnierz mógł z lenistw lub słabej znajomości języka polskiego po prostu "zerżnąć" nazwę z dokumentu lub z jakiegoś przedmiotu.
24 kwietnia 2018
Dziękuję wszystkim za komentarze i rozszyfrowanie napisu. Ze względu na napis Jaworzno (alfabetem łacińskim), zakładam, że właścicieli (użytkowników) było minimum dwóch.
Kustosz Profil Profesjonalny Starszy kustosz
24 kwietnia 2018
To całkiem prawdopodobne przy założeniu że Anatolij był jedynym właścicielem łyżki i że to jego inicjały.Faktycznie w cyrylicy to A i W,zastanawiający jest tylko ten daszek nad A ale może to tylko taki ozdobnik. 
24 kwietnia 2018
Ja uważam, że to jednak A (Anatolij) a druga W, bo skoro imię wydrapał cyrylicą to pewnie i monogram też cyrylicą a w cyrylicy B to W.
Kustosz Profil Profesjonalny Starszy kustosz
24 kwietnia 2018
A monogram to raczej TB...
24 kwietnia 2018
Cyrylicą wydrapane jest imię - Anatolij
24 kwietnia 2018
Ja też uwielbiam właśnie takie eksponaty z przeszłością. Przy nich wyobrażam sobie jak mogła wyglądać ich historia. Jeśli ktoś zna cyrylicę i potrafi odczytać napis to proszę o pomoc. Dziękuję i pozdrawiam.
23 kwietnia 2018
Niby kawałek aluminium,niby tylko łyżka aluminiowa ,a jaki kawał historii :-)
Gratuluję eksponatu !
Pozdrawiam!
23 kwietnia 2018
wyjątkowy przedmiot. gratuluję! 
23 kwietnia 2018
Trzyma klimat i ma duszę
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.