OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
55 / 57
<
>
Hełm prawdopodobnie wyprodukowany w 1948 i remontowany w 1966.

Hełm radziecki wz.40 w swoim kształcie jest identyczny jak hełm wz.39 (wz.40/I). Inne jest jednak jego wyposażenie wewnętrzne - za pomocą ilości nitów je mocujących można szybko z zewnątrz rozróżnić oba modele.

Hełm głęboki o wyraźnie wyprofilowanych nausznikach i małym daszku oraz lekko odgiętym na zewnątrz obrzeżu. Wyposażenie wewnętrzne mocowane jest za pomocą sześciu nitów – wersja „sześcionitowa”. Na nakarczku od wewnątrz znajduje się wytłoczony numer (np. 1-1854 ). gdzie pierwsza cyfra oznacza rozmiar czerepu ("1" "2" "3") Wewnątrz liczne znaki odbioru oraz znaki producenta w formie pieczątek. Na daszku od wewnątrz często wytłoczony jest znak gwiazdy (hełmy produkcji wojennej). Spotkać można jednak także czerepy sygnowane gwiazdą, na których są pieczęcie z powojenną datą produkcji - prawdopodobnie korzystano z czerepów wyprodukowanych wcześniej. W produkcji powojennej znak ten jest coraz bardziej niekształtny.

Wyposażenie wewnętrzne składa się z trzech płatów dermy, których końce wycięte są w dwa „listki” i zaszyte, w celu przewleczenia sznurowadła. Do dermy doszyte są kieszonki wykonane z materiału, w które wkładano ściśliwy materiał, dopasowując w ten sposób rozmiar wkładki do rozmiaru głowy. Całość przymocowana jest do metalowej blaszki, za pomocą małych „wąsów” w niej wyciętych. Przytrzymują one jednocześnie drugą blaszkę, a między nimi znajduje się izolacja w postaci paska grubego materiału.

Derma najczęściej występuje w kolorze czarnym, choć spotkać można także inne jej kolory (np. brązowy). Deseń na dermie także może być różny.

Hełm radziecki wz. 40. Rozm. 2 średni. Czerep wczesnej produkcji. Hełm w całości przemalowany. Pod spodem oryginalny oliwkowo - zielony kolor. Sygnatury i oznaczenia producenta zamalowane. Pokryty ciemno zielonym kamuflażem. Wymieniony fasunek oraz podpinka na skórzaną typu Y.
Data dodania: 26 kwietnia 2018
Datowanie przedmiotu: 1948 - 1966
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Producent: ?
Rozmiar: ?
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 481 razy od 26 kwietnia 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.