Przelicznik artyleryjski 7,5cm Flak L/60(C/38 Kp.)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
57 / 59
<
>
Vo=800 m/s Gefechtsladung

M.Dv.Nr.231,8 Teil II

7,5 cm Flak L/60 (C/38 Kp.)

http://www.superborg.com/mdv200.htm

Przelicznik artyleryjski od niemieckiej armaty przeciwlotniczej 7,5 cm Flak L/60 (C/38 Kp.) produkowanej od 1928 roku przez zakłady Krupp A.G. Armata była również eksportowana m.in. do Brazylii i Hiszpanii. W momencie wybuchu II wojny światowej wszystkie przeznaczone na eksport armaty zostały przydzielone do Kriegsmarine (również ta, o czym świadczy litera M) i wykorzystane jako artyleria w bateriach nabrzeżnych i przeciwlotniczych. Na ostatnim zdjęciu podobny przelicznik na armacie 10,5 SK C/32.

Po I wojnie światowej według Traktatu Wersalskiego niemcom zabroniono opracowywania nowych rodzajów uzbrojenia. Jednak firma Krupp by obejść postanowienia traktatu niemal natychmiast rozpoczęła współpracę ze szwedzkim Bofors (częściowo należącym do Krupp) w celu opracowania nowej armaty przeciwlotniczej. Do 1925 Krupp nabył pakiet kontrolny w szwedzkiej firmie, a zespół niemieckich ekspertów został wysłany do Szwecji. Rozwój nowej broni został w tajemnicy sfinansowany przez Reichswehrę. Zaprojektowana armata 75 mm okazała się odpowiednia dla Szwedów, ale rozległe próby dwóch niemieckich prototypów (7,5 cm Flugabwehrkanone L / 60 i 7,5 cm Flugabwehrkanone L / 59) przez armię niemiecką okazały się niezadowalające. Niemcy zażądali projektu działa o większym kalibrze i tak zmodyfikowano armatę 75 mm która otrzymała dłuższą lufę w kalibrze 88 mm, z tejże modyfikacji powstała najsłynniejsza niemiecka armata 8,8 cm Flak 18/36/37/41. Pomimo niemieckiej niechęci do zakupu wariantu 75 mm, szwedzka firma Bofors i tak zdecydowała się na seryjną produkcję armaty w kalibrze 75 mm która z sukcesem była eksportowana do wielu krajów. Było wiele znaczących różnic między projektem Kruppa a tym, który ostatecznie został wyprodukowany przez firmę Bofors. Mimo to obie armaty miały podobny układ i platformę krzyżową, przez co mogły obracać się w pełnych 360° i strzelać we wszystkich kierunkach. Dwa ogony łoża platformy były składane, umożliwiało to szybkie podniesienie armaty na podwozie kołowe. Wersja Boforsa była znacząco uproszczona w porównaniu do wersji Kruppa.

http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?p=191896
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 731 razy od 29 kwietnia 2018
Reklama
Dodaj komentarz
29 kwietnia 2018
Piękna znajdka! Gratuluję.Kiedyś może się przydać.Pozdrawiam.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.