OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
16 / 43
<
>
Puszka od pasty do butów „Erdal”. Stan tragiczny. Górna część pokrywki rozpada się w rękach. Dolna część również ledwo trzyma się w całości. Eksponat posiada jednak bogatą historię, a celem Naszych działań jest jej zachowanie.



Historia firmy „Werner &Mertz” oraz marki „Erdal”



23 października 1867 roku Friedrich Christoph Werner i Georg Werner, potomkowie Wolfganga Wernera, dzwonnika z kościoła św. Kwintyna w Moguncji, założyli fabrykę wyrobów woskowych „Gebrüder Werner”. W roku 1878 dołączył do nich Georg Mertz i dodał do firmy przedsiębiorstwa drugie nazwisko. Od tego roku fabryka wyrobów woskowych funkcjonuje pod firma „Werner & Mertz”. Rozwój biznesu został jednak ograniczony przez rosnący poziom elektryfikacji pod koniec XIX wieku, a „Werner & Mertz” musieli szukać nowych rynków.



Po śmierci Georga Mertza w 1887 roku jego udziały przejął szwagier, Philipp Adam Schneider.  W oparciu o doświadczenie firmy w dziedzinie obróbki wosku opracował zupełnie nowy rodzaj pasty do butów na bazie wosku, który miał stać się kamieniem milowym w bezprecedensowym sukcesie. Istniejące dotychczas środki do farbowania i polerowania obuwia, zawierające siarkę, sadzę, syrop, melasę oraz wodę, niszczyły skórę, wykazywały się mniejszą przyczepnością do powierzchni butów i brudziły spodnie mężczyzn oraz suknie dam.



Aby możliwe było zarejestrowanie pasty do butów zgodnie z prawem markowym, znaleziono odpowiednią nazwę: „Erdal”. Nawiązywała ona do nazwy ulicy, przy której mieściła się siedziba przedsiębiorstwa - Mainzer Erthalstraße 5. Przeniesiono się na nią  po pożarze w fabryce na ulicy Mittlere Bleiche 16 w mogunckiej dzielnicy Bleichenviertel, który miał miejsce 30 września 1896 roku. 28 września 1901 roku znak towarowy „Erdal” zgłoszono do Urzędu Patentowego w Berlinie i zarejestrowano w aktach pod numerem bieżącym 50 848.



Idąc z duchem czasu do nazwy marki dodano niepowtarzalny symbol. W tym czasie powszechne było łączenie znaków słownych z imponującym graficznym znakiem. Wybrano znaną i popularną baśniową postać – „króla żabę”. Dokonując tego wyboru wzięto pod uwagę następujące kwestie. Buty "patrzą" na świat z perspektywy żaby, a nowatorska pasta do butów zapewnia ochronę przed wodą, tak jak robi to skórka żaby. Ponadto ludzie lubili ozdabiać się arystokratycznymi atrybutami w jakiejkolwiek formie. Tak więc jedna z pierwszych puszek „Erdala” zawierała zarówno "królewską żabę", jak i uwagę: „również na użytek prywatny na dworach królewskich”.



W 1903 roku realistyczna zielona żaba udekorowała puszkę. I mogła pozostać zielona, gdyby firma nie była zmuszona do dostarczania towarów zastępczych niskiej jakości. Wynikało to z powodu braku odpowiedniego surowca podczas I wojny światowej. Kiedy „Werner & Mertz” ponownie był w stanie dostarczyć swoje produkty w tradycyjnej jakości, produkt z zieloną żabą został uznany za zdyskredytowany. Z tego powodu w 1918 roku przedsiębiorstwo zdecydowało się zamienić zieloną żabę na czerwoną i dodać notatkę na puszce nowego dobrego produktu: "Jakość jak przed sierpniem 1914 roku". Tak więc faktyczny rozwój marki pasty do butów „Erdal” naprawdę zaczął się pod symbolem czerwonej żaby.



W 1908 roku wielki pożar zniszczył budynek mieszkalno-fabryczny przy ulicy Erthalstraße, a jesienią wprowadzono się do nowych budynków fabrycznych przy Ingelheimer Aue. Po pożarze w roku 1917, latem 1918 roku produkcja była kontynuowana w tej samej lokalizacji, w nowo wzniesionym zakładzie. Przy tym nowym budynku powstała także „Wieża Żaba” („Froschturm“), do dziś logo marki „Erdal” w Moguncji. Między dwiema wojnami produkt - który nazywano zarówno czerwoną żabą, jak i „Erdal” - sprzedawał się jak ciepłe bułeczki. W roku 1944 podczas wielkiego ataku alianckich bombowców zniszczonych zostało 80 procent terenu należącego do firmy, jednak „żaba” pozostała nienaruszona. 3 maja 1946 roku radio Frankfurt doniosło: „Słynna na całym świecie fabryka Erdal znów ruszyła z produkcją”.



Zarówno firma „Werner & Mertz” jak i marka „Erdal” funkcjonują do dziś. „Erdal” obok  marki „Frosch” jest najbardziej znaną marką firmy „Werner & Mertz”, która prowadzi zakład w Hallein w Austrii oraz kilka agencji w całej Europie (Hiszpania, Belgia, Francja, Włochy, Polska, Czechy, Słowacja ). Produkty „Erdal” są dostępne w Europie Środkowej, a także w regionie Bałkanów, Rosji, Turcji, a nawet w niektórych krajach zamorskich, takich jak Japonia i różne kraje afrykańskie. Symbol czerwonej żaby nadal jest charakterystycznym i bardzo rozpoznawalnym znakiem firmowym w tych państwach.



Źródło: wikipedia.de, werner-mertz.de

 
Data dodania: 29 kwietnia 2018
Datowanie przedmiotu: 1903 - 1915
Miejsce pochodzenia: Cesarstwo Niemieckie
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 546 razy od 29 kwietnia 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.