Puszka od pasty do butów „Erdal”. Stan tragiczny. Górna część pokrywki rozpada się w rękach. Dolna część również ledwo trzyma się w całości. Eksponat posiada jednak bogatą historię, a celem Naszych działań jest jej zachowanie.
Historia firmy „Werner &Mertz” oraz marki „Erdal”
23 października 1867 roku Friedrich Christoph Werner i Georg Werner, potomkowie Wolfganga Wernera, dzwonnika z kościoła św. Kwintyna w Moguncji, założyli fabrykę wyrobów woskowych „Gebrüder Werner”. W roku 1878 dołączył do nich Georg Mertz i dodał do firmy przedsiębiorstwa drugie nazwisko. Od tego roku fabryka wyrobów woskowych funkcjonuje pod firma „Werner & Mertz”. Rozwój biznesu został jednak ograniczony przez rosnący poziom elektryfikacji pod koniec XIX wieku, a „Werner & Mertz” musieli szukać nowych rynków.
Po śmierci Georga Mertza w 1887 roku jego udziały przejął szwagier, Philipp Adam Schneider. W oparciu o doświadczenie firmy w dziedzinie obróbki wosku opracował zupełnie nowy rodzaj pasty do butów na bazie wosku, który miał stać się kamieniem milowym w bezprecedensowym sukcesie. Istniejące dotychczas środki do farbowania i polerowania obuwia, zawierające siarkę, sadzę, syrop, melasę oraz wodę, niszczyły skórę, wykazywały się mniejszą przyczepnością do powierzchni butów i brudziły spodnie mężczyzn oraz suknie dam.
Aby możliwe było zarejestrowanie pasty do butów zgodnie z prawem markowym, znaleziono odpowiednią nazwę: „Erdal”. Nawiązywała ona do nazwy ulicy, przy której mieściła się siedziba przedsiębiorstwa - Mainzer Erthalstraße 5. Przeniesiono się na nią po pożarze w fabryce na ulicy Mittlere Bleiche 16 w mogunckiej dzielnicy Bleichenviertel, który miał miejsce 30 września 1896 roku. 28 września 1901 roku znak towarowy „Erdal” zgłoszono do Urzędu Patentowego w Berlinie i zarejestrowano w aktach pod numerem bieżącym 50 848.
Idąc z duchem czasu do nazwy marki dodano niepowtarzalny symbol. W tym czasie powszechne było łączenie znaków słownych z imponującym graficznym znakiem. Wybrano znaną i popularną baśniową postać – „króla żabę”. Dokonując tego wyboru wzięto pod uwagę następujące kwestie. Buty "patrzą" na świat z perspektywy żaby, a nowatorska pasta do butów zapewnia ochronę przed wodą, tak jak robi to skórka żaby. Ponadto ludzie lubili ozdabiać się arystokratycznymi atrybutami w jakiejkolwiek formie. Tak więc jedna z pierwszych puszek „Erdala” zawierała zarówno "królewską żabę", jak i uwagę: „również na użytek prywatny na dworach królewskich”.
W 1903 roku realistyczna zielona żaba udekorowała puszkę. I mogła pozostać zielona, gdyby firma nie była zmuszona do dostarczania towarów zastępczych niskiej jakości. Wynikało to z powodu braku odpowiedniego surowca podczas I wojny światowej. Kiedy „Werner & Mertz” ponownie był w stanie dostarczyć swoje produkty w tradycyjnej jakości, produkt z zieloną żabą został uznany za zdyskredytowany. Z tego powodu w 1918 roku przedsiębiorstwo zdecydowało się zamienić zieloną żabę na czerwoną i dodać notatkę na puszce nowego dobrego produktu: "Jakość jak przed sierpniem 1914 roku". Tak więc faktyczny rozwój marki pasty do butów „Erdal” naprawdę zaczął się pod symbolem czerwonej żaby.
W 1908 roku wielki pożar zniszczył budynek mieszkalno-fabryczny przy ulicy Erthalstraße, a jesienią wprowadzono się do nowych budynków fabrycznych przy Ingelheimer Aue. Po pożarze w roku 1917, latem 1918 roku produkcja była kontynuowana w tej samej lokalizacji, w nowo wzniesionym zakładzie. Przy tym nowym budynku powstała także „Wieża Żaba” („Froschturm“), do dziś logo marki „Erdal” w Moguncji. Między dwiema wojnami produkt - który nazywano zarówno czerwoną żabą, jak i „Erdal” - sprzedawał się jak ciepłe bułeczki. W roku 1944 podczas wielkiego ataku alianckich bombowców zniszczonych zostało 80 procent terenu należącego do firmy, jednak „żaba” pozostała nienaruszona. 3 maja 1946 roku radio Frankfurt doniosło: „Słynna na całym świecie fabryka Erdal znów ruszyła z produkcją”.
Zarówno firma „Werner & Mertz” jak i marka „Erdal” funkcjonują do dziś. „Erdal” obok marki „Frosch” jest najbardziej znaną marką firmy „Werner & Mertz”, która prowadzi zakład w Hallein w Austrii oraz kilka agencji w całej Europie (Hiszpania, Belgia, Francja, Włochy, Polska, Czechy, Słowacja ). Produkty „Erdal” są dostępne w Europie Środkowej, a także w regionie Bałkanów, Rosji, Turcji, a nawet w niektórych krajach zamorskich, takich jak Japonia i różne kraje afrykańskie. Symbol czerwonej żaby nadal jest charakterystycznym i bardzo rozpoznawalnym znakiem firmowym w tych państwach.
Źródło: wikipedia.de, werner-mertz.de
Data dodania: 29 kwietnia 2018
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis
Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!