Oznaka 8 Armii w spotkanie pokoleń w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
8 / 10
<
>
Naszywka z tarczą krzyżowców to oznaka 8 Armii, w której skład wchodził II Korpus Polski. Prawo do jej noszenia uzyskali Polacy w dowód zasług położonych w bitwie. Dowódca 8 Armii gen. Leese tak motywował swoją decyzję w liście do gen. Andersa:
„Życzeniem moim jest, aby żołnierze Polskiego Korpusu od dnia dzisiejszego nosili na ramieniu tarczę Krzyżowców 8 Armii, jako specjalną odznakę tego zaszczytnego stanowiska, jakie zajmuje Pański Korpus w 8 Armii. Gdy tylko dowiem się o Pańskiej zgodzie na to, wydam natychmiast odpowiednie zarządzenie”.

Oznaka haftowana srebrnym i złotym bajorkiem na grubej sukiennej podkładce w kolorze ciemnogranatowym, białe pole - cieńsza tkanina.

Niezwykle cenna wskazówka od TeddyBear, za którą mu serdecznie dziękuję i zachęcam do lektury:
"[...] Poprawna nazwa tej formacji, to "Ósma Armia"["Eighth Army"] - pisana w całości słownie. Dopuszczalna jest również pisownia "8 Armia" (''8th Army"), ale nie "VIII Armia", gdyż w ówczesnej Armii Brytyjskiej numeracja cyframi rzymskimi zarezerwowana była dla korpusów. Tak przy okazji może warto dodać parę słów o pochodzeniu znaku. Ósma Armia przyjęła za swój symbol "tarczę krzyżowców", dla upamiętnienia swojej pierwszej operacji bojowej, która nosiła kryptonim własnie "Crusader". Kiedy jednak już podjęto decyzję, niespodziewanie pojawił się problem - oryginalna tarcza Krzyżowców nosiła czerwony krzyż na białym tle, co mogło spowodować oskarżenie wojsk brytyjskich o nadużywanie znaku Międzynarodowego Czerwonego Krzyża (!), dlatego też jego kolor zmieniono na złoty (w praktyce żółty). Co ciekawe, białą tarczę z czerwonym krzyżem Św. Jerzego przyjęła później za swój symbol brytyjska Pierwsza Armia - i jakoś wówczas "czerwony krzyż" najwyraźniej przestał przeszkadzać... Jeszcze odnośnie propozycji generała Leese - jednostki, które nie walczyły w Afryce , a weszły później w skład Ósmej Armii (np we Włoszech) nie miały prawa do tej odznaki "z automatu". Z taką inicjatywą musiał wyjść sam dowódca Armii - zatem dla naszego II Korpusu było to znaczące wyróżnienie. [...]"
Data dodania: 12 czerwca 2018
Datowanie przedmiotu: 1944 - 1946
Miejsce pochodzenia: Włochy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomogli w tworzeniu opisu: TeddyBear Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 407 razy od 12 czerwca 2018
Reklama
Dodaj komentarz
12 czerwca 2018
Dziękuję TeddyBear za rzeczową pomoc w uzupełnieniu opisu i zachęcam pozostałych do jego zgłebienia. Cieszę się, że myvimu nieco "odżyło" i są tu osoby, dzięki którym można zgłebić historie przedmiotów, które się posiada, a prezentowane eksponaty dają pole do ciekawej i przede wszystkim konstruktywnej dyskusji :) 
12 czerwca 2018
Święty graal to to nie jest, ale już świadek historii tak :)
Kustosz
12 czerwca 2018
Jedziesz na grubo! Tylko nie dodawaj nowego fanta za chwilę, niech ludzie oczy nacieszą.Jak go tylko zobaczyłem to wiedziałem z czyjej kolekcji.Gratuluję.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.