Chirra kukri.
Istnieje wiele wariantów konstrukcji tradycyjnego noża nepalskiego – Kukri/Khukuri. Najważniejsze z nich, stanowiące źródło następnych modyfikacji to „Budhume”, „Bhojpure”, „Hanshee” i „Sirupati”. Istnieją kukri ozdobne „Kothimora” i niezwykle długie, wykorzystywane czasami do składania rytualnych ofiar ze zwierząt (w swobodnym tłumaczeniu „Głowa bawołu”). Istnieją wersje robocze i bojowe o prostych i wyszukanych konstrukcjach. Większość noży ma płaską głownię, zdobioną grawerunkiem (podobno wypełnianie grawerunku miedzią i mosiądzem jest charakterystyczne dla pogranicza z Tybetem), jedną lub kilkoma strudzinami. Dużo rzadziej można spotkać głownie posiadające jedno, dwa lub więcej zbroczy. Wykucie takiej głowni wymaga od kowala większego mistrzostwa, niż przeklepanie płaskiego resoru. Zbrocza wzmacniają głownię, zmniejszając jednocześnie jej masę, nie mówiąc już o podniesieniu estetyki noża. Takie noże noszą nazwę „Chirra” (co oznacza właśnie żłobienie/zbrocze), modyfikowaną w zależności od ich liczby. I tak „Dui Chirra” – posiada dwa zbrocza, „Tin Chirra” – trzy zbrocza. Prezentowany egzemplarz to Kukri Dui Chirra”, wg. mnie typ „Bhojpure” . Pięknie wygięta głownia, stanowiąca harmonijną całość z rogową rękojeścią. Rękojeść bez pełnego trzpienia (wklejona?) zdobiona inkrustacją z kości. Samo Kukri nie jest zbyt długie, choć sama rękojeść jest wyjątkowo krótka, niepasująca do ręki dorosłego mężczyzny. W mojej ocenie może to być Kukri należące do chłopca z bogatej nepalskiej rodziny. Datowanie – połowa XIX wieku.Długość bez pochwy – 35 cm , długość głowni – 28,5 cm, grubość grzbietu głowni – 7 mm.
Data dodania: 12 lipca, 11:07
Datowanie przedmiotu: 1840 - 1890
Miejsce pochodzenia: Nepal
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 91 razy od 12 lipca, 11:07
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.

Rejestracja i logowanie w serwisie oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.