Chirra kukri. 

Istnieje wiele wariantów konstrukcji tradycyjnego noża nepalskiego – Kukri/Khukuri. Najważniejsze z nich, stanowiące źródło następnych modyfikacji to „Budhume”, „Bhojpure”, „Hanshee” i „Sirupati”. Istnieją kukri ozdobne „Kothimora” i niezwykle długie, wykorzystywane czasami do składania rytualnych ofiar ze zwierząt (w swobodnym tłumaczeniu „Głowa bawołu”). Istnieją wersje robocze i bojowe o prostych i wyszukanych konstrukcjach. Większość noży ma płaską głownię, zdobioną grawerunkiem (podobno wypełnianie grawerunku miedzią i mosiądzem jest charakterystyczne dla pogranicza z Tybetem), jedną lub kilkoma strudzinami. Dużo rzadziej można spotkać głownie posiadające jedno, dwa lub więcej zbroczy. Wykucie takiej głowni wymaga od kowala większego mistrzostwa, niż przeklepanie płaskiego resoru. Zbrocza wzmacniają głownię, zmniejszając jednocześnie jej masę, nie mówiąc już o podniesieniu estetyki noża. Takie noże noszą nazwę „Chirra” (co oznacza właśnie żłobienie/zbrocze), modyfikowaną w zależności od ich liczby. I tak „Dui Chirra” – posiada dwa zbrocza, „Tin Chirra” – trzy zbrocza. Prezentowany egzemplarz to charakterysyczne bojowe Kukri Dui Chirra”, wg. mnie późny „Budhume”. Pięknie wygięta głownia, stanowiąca harmonijną całość z rogową rękojeścią. Rękojeść zdobiona inkrustacją z kości, grawerowaną mosiężną obejmą oraz mosiężną głowicą. Bardzo podobne egzemplarze datowane są na początek XX w. (okres do I ww.), ale może być starszy. W komplecie drewniana, obszyta skórą pochwa ze stalowym trzewikiem. Pochwa utraciła kieszonkę na Kadrę i Chakmak. Długie, poręczne i dobrze wyważone.

Długość bez pochwy - 45 cm, długość głowni – 34 cm, grubość grzbietu głowni – 9 mm.
Data dodania: 12 lipca
Datowanie przedmiotu: 1900 - 1914
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 250 razy od 12 lipca
Reklama
Dodaj komentarz
14 lipca
Ja zaryzykowałem, ale okazało się, że pochwa świetnie pasuje a okucie też jest starannie wykonane.

Czelkam na zdjęcia jego "bliźniaka" :)
Kustosz
14 lipca
Piękny !
Miałem ochotę go licytować, ale sprzedawca nie odpisał na pytanie, które mu zadałem. Nóż na zdjęciach z aukcji wystawał z pochwy - zapytałem, czy pochwa jest za mała, czy nóż nie do końca wsunięty.
Cieszę się, że kolejny kukri na którego miałem ochotę znowu trafił w dobre ręce.
:-)
Pozdrawiam,
                               Piotr.
 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.