Grosz praski Jan I Luksemburski

Grosz praski Jan I Luksemburski 1310 - 1346. Na awersie korona i napis w podwójnym otoku (w wewnętrznym: Johannes Primvs - Jan Pierwszy, w zewnętrznym: Dei Gratia Rex Boemie - z bożej łaski król Czech. Na rewersie lew czeski i napis grossi pragenses. Moneta srebrna. Silnie uszkodzona (destrukt). Jan Luksemburski był tytularnym królem Polski i tego tytułu zrzekł się na korzyść Kazimierza Wielkiego w 1335 roku za ogromną sumę 20000 kop groszy Praskich (dwuletnie dochody z żup solnych w Wieliczce). To Jan Luksemburski zchołdował sobie praktycznie cały Śląsk doprowadzając do jego ostatecznego zerwaniia bliskich związków z Polską. Okolice Krapkowic (opolskie).
Data dodania: 17 lipca 2018
Datowanie przedmiotu: 1310 - 1346
Miejsce pochodzenia: Czechy
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 467 razy od 17 lipca 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.