TOJAD MOCNY ( ACONITUM FIRMUM... w MUZEUM MILITARNE I NIE TYLKO "CZARNY" w MyViMu.com

TOJAD MOCNY ( ACONITUM FIRMUM RCHB.)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
8 / 13
<
>
ŚLICZNA ROŚLINA KTÓRĄ RACZEJ POWINNIŚMY OGLĄDAĆ Z DALEKA . W POLSCE WYSTĘPUJE W SUDETACH,KARPATACH I TATRACH. TOJAD MOCNY ZAWIERA WIELE ALKALOIDÓW CO SPRAWIA ŻE JEST W CZOŁÓWCE NAJBARDZIEJ TRUJĄCYCH ROSLIN.ZAWIERA MIĘDZY INNYMI: AKONITYNĘ,AKONINĘ,PIKRAKONITYNĘ,NEPALINĘ.OPRÓCZ ALKALOIDÓW W SKŁADZIE SĄ ZAWARTE KWASY:AKONITOWY,JABŁKOWY,ITAKONOWY,BURSZTYNOWY. TRUCIZNA PRZENIKA PRZEZ SKÓRĘ WIĘC SAMO DOTKNIĘCIE LUB ZERWANIE JEST BARDZO NIEBEZPIECZNE . PIERWSZYM OBJAWEM JEST MROWIENIE A NASTĘPNIE SILNE POBUDZENIE. PARALIŻUJE MIĘŚNIE I UKŁAD NERWOWY. ŚMIERĆ ZAZWYCZAJ NASTĘPUJE Z POWODU ZATRZYMANIA AUKCJI SERCA LUB SPARALIŻOWANIA MIĘŚNI ODDECHOWYCH. JUŻ W STAROŻYTNOŚCI BYŁ STOSOWANY JAKO TRUCIZNA. WEDŁUG PRZEKAZÓW ZOSTAŁ UŻYTY DO OTRUCIA ARYSTOTELESA. W OKRESIE ŚREDNIOWIECZA BYŁ WYKORZYSTYWANY DO ZATRUWANIA GROTÓW STRZAŁ I OSTRZY MIECZY. NAJCZĘŚCIEJ STOSOWANA TRUCIZNA EUROPY W CZASACH RENESANSU. W NAZEWNICTWIE LUDOWYM POSIADA KILKA NAZW :MORDOWNIK,ZIELE ARSZENIK, JAK RÓWNIEŻ BARDZIEJ PRZYJEMNIE "PANTOFELKI MATKI BOSKIEJ". CZASEM JEST UPRAWIANA ODMIANA OGRODOWA.WEDLUG NIEKTÓRYCH JEST ONA MNIEJ TOKSYCZNA ALE JEST TO NIE POTWIERDZONE. OSOBIŚCIE BYM NIE ZARYZYKOWAŁ.

16.09.2018 ABY POKAZAĆ JAK BARDZO JEST NIEBEZPIECZNY DODAŁEM ZDJĘCIA OWADÓW KTÓRE USIADŁY NA ROŚLINIE NA ZBYT DŁUGO.

Z RACJI WYKSZTAŁCENIA MOJA DRUGA PASJA. NIE BĘDĘ PRZEPISYWAŁ LITERATURY.WSZYSTKIE ZDJĘCIA SĄ WYKONANE W DNIU DODANIA. GDYBY KTOŚ POTRZEBOWAŁ INFORMACJI LUB PORADY PROSZĘ SWOBODNIE SIĘ ZE MNĄ KONTAKTOWAĆ.

UWAGA : ROŚLINA OBJĘTA ŚCISŁĄ OCHRONĄ !
Data dodania: 22 lipca 2018
Datowanie przedmiotu: 2018
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 563 razy od 22 lipca 2018
Reklama
W tym muzeum wyłączono możliwość komentowania eksponatów.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.