Helena Stachowicz pamiętnik Legja Kraków 1938

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 2
<
>
Długo zastanawiałem się, czy pokazać ten przedmiot. Rodzinna "relikwia" przekazywana z pokolenia na pokolenie... ( u mnie już 20 lat). Mając jednak w pamięci wielki odzew po publikacji zdjęc i informacji o Piotrze Noworycie (http://myvimu.com/exhibit/54716727-por-piotr-noworyta) postanowiłem, że nadszedł czas by podzielić się inną rodzinną historią, licząc, że uda się odznalźć świadków tamtych wydarzeń, dalekich krewnych lub tych co mogą dodać kilka interesujących faktów do tej historii.Na zdjęciach niewielka książka będąca pamiętnikiem sportowym Heleny Stachowicz (po mężu Renc). Moja krewna urodziła się 4 kwietnia 1923 roku w Krakowie ( zmarła 30 marca 1994 w Krakowie), a w swoim życiu dała się poznać jako wybitna lekkoatletka- reprezentantka Polski. Specjalizowała się w rzucie dyskiem i oszczepem. Jej największym sukcesem międzynarodowym był start w mistrzostwach Europy w Oslo w 1946 roku, gdzie zajęła 7 miejsce w rzucie dyskiem i 8 w rzucie oszczepem. Reprezentowała barwy narodowe siednioktotnie w latach 1946-1950, odnosząc jedno zwycięstwo indywidualne. Na krajowym "podwórku" 11 krotnie była medalistką mistrzostw Polski seniorów (  złoto w 1949 i 1950 w rzucie oszczepem.  Srebro w 1945 w biegu na 800 m.  Srebro 1945, 1946, 1947, 1948 i 1951  w rzucie oszczepem. Brąz w 1946 w rzucie dyskiem i biegu przełajowym, oraz w 1947 w rzucie dyskiem). Do tego należy jeszcze dodać liczne medale i nagrody w lokalnych zawodach. 

Sam pamiętnik dzieli się na dwie części. Można je określić jako część oficjalna, gdzie oficjalnie wpisywane są sukcesy zawodniczki w latach 1938- 1939, oraz nieoficjalną, gdzie "na pamiętkę" wpisywali się znajomi i bliscy. Na zdjęciach prezentuję tylko część oficjalna, uznając, że publikowanie reszty byłoby pewnym nietaktem. Wpisy zaczynają się w 1938 roku, w części oficjalnej kończąc wymowną informacją 1 września 1939 roku " (...) wybuch wojny i rozwiązanie wszyskich klubów sportowych". Wpisy w części prywatnej kończą się w 1955 roku. Pod linkiem http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/7954 można zobaczyć archiwalny film, na którym widać Helenę Stachowicz na obozie olimpijskim w 1948 roku, ćwiczącą rzut oszczepem.Na koniec warto kilka słów poświęcić Robotniczemu Klubowi Sportowemu Legja Kraków (proszę nie mylić z klubem Legia ze stolicy). Powstał w 1922 roku, założony przez robotników związanych z socjalistyczną partią PPS. Nistety nie zachowało się zbyt wiele informacji o tym, nie istniejącym już klubie. Stadion Legji ( po 1936 roku przemianowanej na "Legia") został otwarty w 1925 roku i prawdopodobnie znajdował się na miejscu dawnego toru wyścigów konnych, między ul. Reymonta, a al.3 Maja w Krakowie. W klubie działała sekcja piłki nożnej, hokeju, kolarstwa, oraz  lekkoatletyki. I choć zawodnicy klubu nie odnosili oszałamiających sukcesów, w porównaniu chociażby z zawodnikami lokalnej Wisły czy Cracovii, byli ważną częścią tamtego sportowego Krakowa okresu międzywojennego.  
Data dodania: 7 sierpnia 2018
Datowanie przedmiotu: 1938 - 1955
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 582 razy od 7 sierpnia 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
16 stycznia 2020
Dziękuje. Wysłałem wiadomość prywatną. Proszę o ewentualny kontakt.
16 stycznia 2020
Miło zobaczyć pamiątki po Helenie Stachowicz , a tym bardziej że to moja krewna. 
Kustosz
7 sierpnia 2018
Gratuluję i życzę powodzenia w dalszym dociekaniu historii...( jakże zacnej ) !!!
Kustosz
7 sierpnia 2018
dziękuję! mam nadzieję, że to dopiero jej początek i publikacja w internecie sprawi, że ta historia będzie miała ciąg dalszy....
7 sierpnia 2018
Kawał historii! Gratuluję i pozdrawiam,
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.