Samowar typu "Arbuz/Kula"

Duże zdjęcie Samowar typu "Arbuz/Kula"
Samowar to urządzenie do gotowania wody i przygotowywania herbaty. Zdobył popularność w krajach z rozwiniętą tradycją picia tego napoju (Anglia, Iran, Turcja, Rosja).
W starych egzemplarzach źródłem energii był węgiel, szyszki, drewno opałowe itp. Później pojawiły się samowary na paliwo płynne i elektryczne.
Samowar zajmuje szczególne miejsce w kulturze Rosji. Jest synonimem „rosyjskiej duszy”, nostalgii i ciepła rodzinnego. Przy samowarach zbierali się członkowie rodziny w chłodne, długie i ponure jesienno – zimowe wieczory. Przy perkotaniu samowaru ogrzewano się, przekazywano rodzinne historie, opowiadano bajki, wspominano.
Nie wiadomo kiedy i gdzie skonstruowano pierwsze rosyjskie „samonagrzewające się” urządzenie. Urządzenia tego typu stosowane były wcześniej w Chinach, Japonii, Iranie, Azerbejdżanie, Bułgarii, starożytnym Rzymie i wielu innych regionach. Fabryki samowarów istniały też na terenach Polski. Istnieje legenda, że pierwszy samowar przywiózł do Rosji z Holandii Car Piotr I. W rzeczywistości pojawiły się one później,w połowie XVIII wieku. Pierwsze samowary zaczęto wytwarzać na Uralu (dostęp do rud metali) w Suksunie i przede wszystkim Tule, która uważana jest za ojczyznę rosyjskich samowarów. Na początku XIX wieku produkowano już do 60 000 samowarów w roku. W 1850 roku w Tule funkcjonowało 28 fabryk, które produkowały około 120 000 samowarów w roku.
Początkowo samowary wytwarzano z miedzi, melchioru i tombaku. Później stosowano tańsze stopy, w tym mosiądz. Powstało mnóstwo form samowarów, różnej wielkości/pojemności. W samej tylko Tule – około 150 typów. Najbardziej popularne to: Krater/Puchar, Waza, Gruszka, Rzepa, Arbuz/kula, Kielich, Słoik, Jajko, Garnek. Samowary w tamtej epoce były bardzo drogie. Będąc dobrem luksusowym, nabywane były wyłącznie przez przedstawicieli magnaterii, duchowienstwa  i bogatych kupców.
W ich produkcji uczestniczyli sławni rzemieślnicy, artyści i rzeźbiarze. Warto podkreślić, że na wielu etapach produkcji wybrane elementy samowarów były wytwarzane ręcznie. Z tego powodu zazwyczaj  prawie każdy samowar jest jedynyi niepowtarzalny, różniąc się w szczegółach od następnego egzemplarza z serii. Wiele samowarów powstało na specjalne zamówienie w jednym egzemplarzu (cdn…).

Prezentowany egzemplarz:
Mosiężny samowar węglowy typu "Arbuz/Kula". Wysokość 45 cm, objętość około 5 litrów. Niesygnowany - sygnatura została prawdopodobnie zatarta podczas długoletniej eksploatacji/czyszcenia. Wyprodukowany prawdopodbnie w Tule na przełowmie XIX i XX wieku. Wg. znajomego eksperta - wyrób fabryki Bataszewa. W pełni sprawny technicznie.
Data dodania: 7 sierpnia
Datowanie przedmiotu: 1880 - 1910
Miejsce pochodzenia: Rosja
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 298 razy od 7 sierpnia
Reklama
Dodaj komentarz
10 sierpnia
Akurat to nie moja dziedzina ale też posiadam różne przedmioty. Z pewnością gdybym taki spotkał to bym go "przytulił". Jest naprawdę śliczny.Szczerze gratuluję
9 sierpnia
Samowary - temat rzeka, ale tak jak napisałeś - było to naczynie /przedmiot/ ,, zbierający'' rodzinę, często kolegów i znajomych na rodzinno koleżenskie pogaduszki i spotkania.
Gratuluję nabytku.
8 sierpnia
Dzięki!
Ja się wciągnąłem na tyle, żeby zebrać informacje, opracować teksty, opisy, zrobić fotki - czyli chyba bardziej od "Głównej Kolekcjonerki":)
Będą nastepne - jeszcze lepsze:)
Pozdrawiam!
Kustosz
7 sierpnia
Piękny i w doskonałym stanie. Chętnie zerknę na cała kolekcjęTwojej żony i nacieszę oko. Samowarów co prawda nie zbieram nałogowo, ale coś mam.
Pozdrawiam,
                              Piotr.
 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.