3 krajcary krucierze Zygmunta III Wazy

Duże zdjęcie 3 krajcary krucierze Zygmunta III Wazy
Trzy krajcary (krucierze) Zygmunta III Wazy. Jest to moneta srebrna wybita w 1615 roku (bita tylko przez cztery lata do 1618) w mennicy w Krakowie. Zawartość czystego srebra 0,739 g (stopa indentyczna jak w półtorakach). Na awersie głowa Zygmunta III w prawo. W otoku napis: Sigis III DGR 3 PO MDL (skrót od łacińskich słów Sigismunundus III Dei Gratia Rex Poloniae Magnus Dux Lithuaniae - Zygmunt III z Bożej Łaski Król Polski Wielki Książe Litewski, 3 to nominał). Na rewersie jest pięciopolowa ukoronowana u góry tarcza herbowa z herbami Polski i Litwy na przemian i w środku z herbem Wazów snopkiem. Pod tarczą znajduje się znak mincerza (tutaj Awdaniec Stanisława Warszyckiego). W otoku napis:  III CRV Reg Pol 1615 (trzy krucierze królestwa polskiego 1615). Moneta była bita w celach handlowych głównie ze Śląskiem i nawiązywała wyglądem do śląskich 3 krajcarówek. Czekanka (śląskie).
Data dodania: 8 sierpnia
Datowanie przedmiotu: 1615
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 143 razy od 8 sierpnia
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.