Samowar Bataszewych typu "Waza"

Duże zdjęcie Samowar Bataszewych typu "Waza"
Około połowy XIX w. w Rosji i na całym świecie pojawiła się moda na samowary, a co za tym idzie olbrzymi popyt (nazywany czasami „samowarową gorączką”). Pojawili się znani fabrykanci „królowie samowarów”: Łomowy (Ломовы), Bataszewy (Баташевы), Tejle (Тейле), Wanykiny (Ваныкины), Woroncowy (Воронцовы), Szemariny (Шемарины). Produkowane przez nich samowary cieszyły się szczególną popularnością.Początkowo samowary nie posiadały oznaczeń/punc. Z biegiem czasu fabrykanci zaczęli oznaczać swoje wyroby i zamieszczać na ich elementach wizerunki zdobytych na wystawach medali.Niekoronowanym „cesarzem samowarów” były fabryki rodu Bataszewych w Tule.

Historia rodu i spadkobierców „marki Bataszewych” jest dość zagmatwana szczególnie, że tym nazwiskiem posługiwało się wielu producentów (jeszcze próbuję ją rozgryźć).

W zależności od źródeł - początek znamienitej fabryce miał dać maleńki założony w 1819 r. warsztat rusznikarza Stepana Fiedotowicza Bataszewa położony na obrzeżach Tuły, w którym od 1840 r. rozpoczęto wytwarzanie samowarów. Po pożarze fabryki (1861 r.) i śmierci ojca (wywołany pożarem/stratą udar), fabrykę przejęli bracia Wasylij i Aleksandr Stiepanowicz Bataszewy. Fabryka miała przyjąć nazwę „Następcy W.S. Bataszewa w Tule ("Наследники В.С.Баташева в Туле ").

Bracia podzielili się marką w 1890 r. Od 1898 r. fabryka przyjęła nazwę „Towarzystwo parowej samowarowej fabryki następców Wasylija Stiepanowicza Bataszewa w Tule  («Товарищество паровой самоварной фабрики наследников  Василия Степановича Баташева в Туле»).

W innych źródłach pojawia się informacja o założeniu pierwszej fabryki już w 1825 r. przez Iwana Grigoriewicza Bataszewa. Została ona odziedziczona przez syna Nikołaja Iwanowicza Bataszewa i następnie  wydzierżawiona rodzinie Tejle;

Trzecia firma miała zostać utworzona samodzielnie przez Aleksandra Stiepanowicza Bataszewa, następnie przekazana braciom Aleksiejowi i Iwanowi Stiepanowiczam Bataszewym.Prezentowany egzemplarz: mosiężny samowar typu „Waza”, sygnowany „Następcy Wasylija Stepanowicza Bataszewa w Tule”. Posiada sygnaturę sprzed 1898 r. Najprawdopodobniej został wyprodukowany pomiędzy 1890 a 1898 r. Na podstawce i pokrywie sygnatury 4 złotych medali z międzynarodowych wystaw: 1883 i 1885 r.

Wysokość – 45 cm, objętość – 5 litrów. W pełni odrestaurowany i sprawny.

Cdn…
Data dodania: 9 sierpnia
Datowanie przedmiotu: 1890 - 1898
Miejsce pochodzenia: Rosja
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 261 razy od 9 sierpnia
Reklama
Dodaj komentarz
11 sierpnia
Niestety to nie ja restaurowałem. Znam fachowców, którzy robią to zawodowo. 
Kustosz
10 sierpnia
Pięknie to odrestaurowałeś Kolego ! Szkoda ,że nie dałeś zdjęc ze stanu pierwotnego.
Gratulacje !
Kustosz
10 sierpnia
"Punkcik" dałem już sporo wcześniej, ale skoro już rozgadałem się to dodam - PIĘKNY !!!
Podrawiam,
                          Piotr.
 
10 sierpnia
Następny w kolejce:)
10 sierpnia
Już nie wiem który jest ładniejszy....
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.