Samowar Bataszewych typu „Rzepa graniasta”

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
4 / 15
<
>
Forma sygnatury tytułu „Dostawca Dworu Jego Cesarskiej Wysokości” została zatwierdzona 6 czerwca 1856 r. Sygnatura przyznawana była producentom za „jakość produkcji i wpływ na życie kraju” a wyrobom „za wyjątkową jakość, nowoczesny fason i dostępne ceny”. Nadanie sygnatury było wyjątkowym przywilejem, podwyższało reputację i stanowiło przepustkę do wyższych sfer. Klienci przy wyborze samowara (tak, jak dzisiaj kolekcjonerzyJ) również kierowali się sygnaturami i ilością medali.

Po 1824 r. tytuł „Dostawcy Dworu Cesarskiego” oznaczał po prostu wysoką, sprawdzoną jakość i nie musiał świadczyć o faktycznej dostawie towarów na dwór. Procedura jego otrzymania nie była prosta. W okresie tym nie funkcjonowała obiektywna kontrola jakości towarów. Żeby otrzymać wymarzony tytuł trzeba było przez osiem lat uczestniczyć w zatwierdzanych przez Cesarza wystawach, otrzymywać nagrody/wyróżnienia, nie mieć reklamacji dot. jakości produktów. Niespełnienie choć jednego z warunków powodowało powrót do samego początku 8 – letniego okresu testów. Producent, którego wyroby zakwalifikowały się do przyznania tytułu, otrzymywał prawo do zamieszczania na samowarach małego herbu Imperium Rosyjskiego. Co ważne – tytułu nie można było przekazywać innym fabrykantom (przejmującym produkcję) lub dziedziczyć. Spadkobiercom tytuł mógł być przekazany „nie inaczej, jak z Jego Wysokości każdy raz zezwolenia”. Oczywiście zdarzały się fałszerstwa – tj. producenci podszywający się pod cudze znaki towarowe.

Prezentowany egzemplarz:

Jeden z najładniejszych wizualnie (i najwyżej wycenianych) samowarów typu „Rzepa graniasta”. Konstrukcja mosiężna o pięknym, czerwonawym odcieniu (być może korpus tombakowy?). Sygnowany: Dwugłowym orłem cesarskim, „Ustaw Wysoczajsze utw. 10 Apr. 1898 r. (Dekret Jego Wysokości, zatwierdzony 10 kwietnia 1989 r.)” „Towarzystwo parowej samowarowej fabryki spadkobierców Wasylija Stiepanowicza Bataszewa w Tule”. Liczne medale z wystaw krajowych i międzynarodowych.

Wysokość – 48,5 cm , objętość około – 6 litrów

Przełom XIX i XX wieku. W okresie tym fabryka następców Bataszewa nie miała sobie równych.

 
Data dodania: 17 sierpnia 2018
Datowanie przedmiotu: 1898 - 1915
Miejsce pochodzenia: Rosja
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 375 razy od 17 sierpnia 2018
Reklama
Dodaj komentarz
17 sierpnia 2018
Ogólnie, to prawdopodobnie wyczerpał się mój zasób słownictwa...... Gratuluję......
Kustosz
17 sierpnia 2018
ŚLICZNY !
Pozdrawiam,
                           Piotr.
 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.