A Streetcar Named Desire

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
10 / 15
<
>
Pocztówka przedstawia:

A Streetcar Named Desire

Wikipedia:

A Streetcar Named Desire is a 1947 play written by American playwright Tennessee Williams[1] that received the Pulitzer Prize for Drama in 1948. The play opened on Broadway on December 3, 1947, and closed on December 17, 1949, in the Ethel Barrymore Theatre. The Broadway production was directed by Elia Kazan and starred Jessica Tandy, Marlon Brando, Karl Malden, and Kim Hunter. The London production opened in 1949 with Bonar Colleano, Vivien Leigh, Renee Asherson and Bernard Braden and was directed by Laurence Olivier.[1] The drama A Streetcar Named Desire is often regarded as among the finest plays of the 20th century, and is considered by many to be Williams' greatest work.

 

Tramwaj zwany pożądaniem (ang. A Streetcar Named Desire, 1951) − amerykański dramat filmowy w reżyserii Elii Kazana, adaptacja sztuki autorstwa Tennessee Williamsa pod tym samym tytułem. Obraz, nominowany w dwunastu kategoriach do Oscara, zdobył łącznie cztery statuetki, w tym dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Vivien Leigh).

Główną bohaterką jest Blanche DuBois, osoba niezrównoważona psychicznie, nimfomanka żyjąca iluzją minionej elegancji i wysokiej pozycji. Blanche przyjeżdża do Nowego Orleanu w odwiedziny do siostry, Stelli, która wyszła za mąż za prostackiego i brutalnego Stanleya Kowalskiego. Stanley chce się jak najszybciej pozbyć Blanche z domu, podejrzewając ją o to, że przy sprzedaży rodzinnej posiadłości oszukała Stellę. Blanche poznaje w domu Kowalskich Harolda Mitchella (Mitcha), który ujął ją delikatnością, i zaczyna marzyć o poślubieniu go i odnalezieniu w nim obrońcy i oparcia w życiu. W międzyczasie Stanley dowiaduje się o ostatnich latach życia Blanche w Laurell – romansie z jej uczniem, zakończonym zwolnieniem Blanche z posady nauczycielki – i o jej późniejszym rozwiązłym trybie życia. W trakcie urodzinowego przyjęcia Blanche dochodzi do awantury; będąca w ciąży Stella musi zostać odwieziona do szpitala. Pod nieobecność Kowalskich Mitch, który miał być gościem na urodzinach, odwiedza Blanche i zrywa z nią, gdyż Stanley opowiedział mu wszystkie fakty z jej życia. Po powrocie Stanleya ze szpitala dochodzi do gwałtu, nie wiadomo, czy prawdziwego, czy urojonego przez Blanche. W ostatniej scenie sztuki Blanche zostaje zabrana do zakładu dla chorych psychicznie.

 
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 38 razy od 4 września 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.