Medal pamiątkowy Nord-Ostsee-Kanal 1887-1895

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
16 / 27
<
>
Medal pamiątkowy Nord-Ostsee-Kanal 1887-1895

Producent: Beyenbach Weisbaden
Materiał: Aluminium

Awers: ERINNERUNG A.D. EINWEIHUNG D. NORDOSTSEEKANAL / JUNI 1887-JUNI 1895 / BEGONNEN ★ GEFÖRDERT ★ VOLLENDET
Rewers: DAS GROSSE VERK DAS VOR UNS STEHT DIENT WELTVERKEHR'S HUMANITÄT

Medal pamiątkowy z okazji ukończenia w 1895 roku budowy Nord-Ostsee-Kanal (Kanał Kiloński), zwanego Kanałem Cesarza Wilhelma - do 1948 roku. Awers ukazuje trzy popiersia niemieckich cesarzy: Wilhelma I, Friedricha III oraz Wilhelma II. Znajdują się w otoku ze słów BEGONNEN ★ GEFÖRDERT ★ VOLLENDET (rozpocząć, wspierać, zakończyć) oraz ERINNERUNG A.D. EINWEIHUNG D. NORDOSTSEEKANAL / JUNI 1887-JUNI 1895 (Pamiątka otwarcia Nord-Ostee-Kanal, Czerwiec 1885 - Czerwiec 1897). Na rewersie wizerunek pędzącego Neptuna w swym morskim rydwanie na tle wschodzącego słońca oraz słowa  DAS GROSSE VERK DAS VOR UNS STEHT DIENT WELTVERKEHR'S HUMANITÄT - Wielkie dzieło, które stoi przed nami, służy ludzkości na całym świecie.

Pierwsze połączenie między Morzem Północnym i Bałtyckim zostało skonstruowame między 1777 i 1784 rokiem,  gdy obszar był we władaniu Christiana VII króla Danii i Norwegii. Nazwano go Ejderkanalen. Wykorzystywał on odcinki rzeki Eider na lewo między dwoma morzami. Zajmował długość 43 kilometrów z całości 174km drogi wodnej z Kilonii do ujścia rzeki Eider w Tönning na zachodnim wybrzeżu. Miał tylko 29 metrów szerokości i głębokość 3 metrów co ograniczyło liczbę statków, które mogłyby korzystać z kanału do 300 ton.

Po drugiej wojnie o Szlezwik w 1864, został wcielony pod rządy Pruskie. Poszukiwano nowego kanału, dla kupców i niemieckiej marynarki wojennej, która chciała połączyć swoje bazy na Bałtyku i Morzu Północnym bez potrzeby opływania Danii.

W czerwcu 1887 r. rozpoczęto budowę w Holtenau koło Kiel. Budowa kanału wymagała ponad 9000 robotników przez osiem lat. W dniu 20 czerwca 1895 roku kanał został oficjalnie otwarty przez cesarza Wilhelma II jako przejazd z Brunsbüttel do Holtenau. Następnego dnia odbyła się uroczystość w Holtenau, gdzie cesarz nazwał go po swoim dziadku "Wilhelm Kanal" i położył ostatni kamień. Otwarcie kanału sfilmował brytyjski reżyser Birt Acres.

W latach 1907-191414, w związku z wymaganiami niemieckiej floty, kanał został poszerzony. Umożliwiło to przepłynięcie okrętu rozmiarów pancernika.

Po Pierwszej Wojnie Światowej, w Traktacie Wersalskim zarządzono by kanał był otwarty dla wszelkich statków handlowych oraz nacji będących w pokoju z Niemcami. Po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera w 1936, zarządzenia traktatu zostały odrzucone, a ruch w kanale ograniczony.
Data dodania: 13 września 2018
Datowanie przedmiotu: 1895
Miejsce pochodzenia: Cesarstwo Niemieckie
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 316 razy od 13 września 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
15 września 2018
Piękny medal !
Gratuluję !
Kustosz
14 września 2018
Dobry właściciel to i fant dobry!
14 września 2018
Najwidoczniej był bardzo bliski jego dawnemu właścicielowi i o niego dbał.Dzięki!
Kustosz
14 września 2018
piękny medal! ma swoje lata, a wygląda jak nowy. gratulacje! pozdrawiam
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.