Pojemnik na zapasową lufę od 2 cm MG C/30

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
59 / 59
<
>
Opis to częściowo moje przemyślenia.. pewnie jeszcze się zmieni...

Hermetyczny pojemnik - tuba na zapasową lufę od 2 cm MG C/30.

Długość 148 cm, średnica zewnętrzna tuby 7,5 cm.

MG C/30 to morska lekka armata przeciwlotnicza będąca na wyposażeniu różnych jednostek pływających Kriegsmarine  w tym niszczycieli, krążowników, okrętów podwodnych, kutrów torpedowych. Była podstawą projektu dla 2 cm Flak 30 a jej protoplasta to Solothurn ST-5. Jednak z uwagi na jej dość małą szybkostrzelność praktyczną 120/min. wynikającą po części z niesprawnego zamka który był podatny na zacinanie się, na początku wojny została zastąpiona nowszym MG C/38 w którym zamieniono konstrukcje zamka i ktore to było na pozór nie do odróżnienia od C/30.

Pewnie w sposób takiej modernizacji sprzęt trafił na ląd w miejsce w którym został znaleziony pojemnik, na baterie przeciwlotniczą Kriegsmarine - Marine Flak Batterie. Pojemnik był najprawdopodobniej pierwotnie zamontowany na jednostce pływającej - Kuter rakietowy- Schnellboot, bądź czymś większym. Został znaleziony wraz z dużą hermetyczną skrzynią montowaną na pokładach jednostek pływających przeznaczoną na 16, dwudziesto nabojowych magazynków do MG C/30.

Na drugim zdjęciu widoczny niemalże identyczny pojemnik na pokładzie włoskiego kutra torpedowego, ten posiadał też takie dwie obejmy mocujące go do czegoś, jedna z nich odpadła podczas  wyciągania z czeluści.. Więcej zdjęć takich pojemników - tub, na lufę do MG C/30 niestety w sieci spotkać nie sposób, są inne skrzynki z lufami do 2 cm Flak 30/38.

Gdyby nie znaleziona po pojemniku skrzynia siedząca sobie lekko na metrze z widniejącą nań tabliczką "Bereitschafts Spind f. M.G C/30",  możliwe że został by kilka lat temu w ciemnej nocnej leśnej głuszy jako kawał jakiejś rury. (choć co to za rura taka lekka i z zamknięciem, pewnie jakaś strażacka hahaha. Dzis stoi tam parking luksusowego hotelu.

Po zastanowieniu się i przewertowaniu informacji wyszło że to pojemnik na zapasową lufę, a do czego widniało na bakelitowej tabliczce widniejącej na skrzyni.

Trzecie zdjęcie prezentuje stan zamknięcia i tuby przed otwarciem już po delikatnym podczyszczaniu, później było jeszcze moczenie, czyszczenie i w końcu udało się otworzyć... W środku pusto, nawet żadnej karteczki, niczego, wyczuwalna woń smaru, widoczne 4 aluminiowe obręcze co kilkanaście centymetrów, zamontowane nitami które są widoczne z na zewnątrz tuby. Pozostałe zdjęcia prezentują obecny stan podczyszczony, niebawem zostanie doczyszczony i pomalowany w oryginalny szary kolor.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 566 razy od 14 września 2018
Reklama
Dodaj komentarz
15 września 2018
Kłaniam się"bardzo" nisko.. Gratuluję
Kustosz
14 września 2018
super eksponat! wielkie gratulacje
14 września 2018
Godny fant wszystkich muzeów! Niepowtarzalny , unikatowy i z sercem oczyszczony.Gratuluję.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.