Grupa żołnierzy polskich przy pracach na terenie k

Duże zdjęcie Grupa żołnierzy polskich przy pracach na terenie k
Grupa prawdopodobnie jeńców radzieckich (być może są tam też Polacy) w niewoli niemieckiej. Najprawdopodobniej jest to zdjęcie ze stalagu.

Pozwalam sobie dodać sugestię kolegi amfks, która najprawdopodobniej jest słuszna i całkowicie zmienia mój opis: Zdecydowanie żołnierze polscy, bez wyjątku. Mylić mogą letnie bluzy polowe, wzorowane na rosyjskich gimnastiorkach. Ten typ drelichowej kurtki letniej był podstawowym elementem umudurowania polowego. Miały być wycofywane i zamieniane nowym typem po 1936 roku, ale jeszcze w 1939 roku powszechnie ich używano. Podobnie furażerki - typowe nakrycie głowy używane latem, szczególnie w koszarach, na manewrach. Spodnie ze ściągaczami pojawiły się raczej po reformie mundurowej z 1936 roku. Moim zdaniem to nie jeńcy - wszyscy mają pasy. Przechodząc do niewoli żołnierze zdawali je jako element uzbrojenia. Ciekawe jest to, że na zdjęciu widać elementy sprzętu pożarniczego. Z tyłu, oparty o charakterystyczną drabinę z kotwami, stoi żołnierz trzymający wąż pożarniczy z prądownicą. Pewnie stoi na jakimś wózku pożarniczym (z pompą?), którego koło widać między żołnierzami. Ci z lewej mają w rękach jakiś drąg, zapewne od dźwigni tejże pompy. W tle widać kikuty kominów jakiegoś spalonego budynku. Myślę, że to zdjęcie po jakimś pożarze na terenie koszar. Budynek był drewniany a takie występowały raczej tylko w koszarach przejętych po wojskach carskich. Czyli: Lato, między 1936 a 1935, centralna lub wschodnia (ówczesna) Polska. 

Ze swojej strony dodam tylko, że prawdopodobnie osoba, od której pochodzą zdjęcia służyła właśnie gdzieś na wschodzie II RP. Mój opis wynikał z faktu , że pomiędzy zdjęciami znajdowały się w większości zdjęcia z niewoli i tym się sugerowałem tworząc go.
Data dodania: 24 września 2018
Datowanie przedmiotu: 1930 - 1939
Stan eksponatu: Dobry
Pomogli w tworzeniu opisu: afmks Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 261 razy od 24 września 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.