OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
5 / 18
<
>
Panzerkampfwagen 1 (MG) Ausführung A. lub B. ,bez uzbrojenia i znaków taktycznych.Trudno mi określić czy jest to zdjęcie prototypu,czy egzemplarza testowego dla armii.Zdjęcie wykonane na papierze agfa lupex produkowanym w latach 1932-1934. Oficerowie na głowie mają czapki m.34 z 1934 roku.Warto także dodać, ze czołg ten w założeniu miał być jedynie maszyną szkolną, która prawie "niechcący" przekształciła się w bojową (zresztą o bardzo miernych parametrach i z mnóstwem wad - jak np symboliczne opancerzenie, słabe uzbrojenie, zła organizacja pracy załogi i uciążliwe warunki jej pracy wewnątrz pojazdu). Ponadto miał posłużyć do przygotowania niemieckiego przemysłu do masowej produkcji kolejnych, lepszych modeli czołgów. Natomiast jego zastosowania (zwłaszcza w kampaniach w Polsce i we Francji) doskonale ilustruje zasadę, że "nawet kiepski sprzęt, ale dobrze wykorzystany, odnosi sukcesy".Oficjalna nazwa wozu, to Sd.Kfz.101 ("SonderKraftfahrzeug" / "Pojazd Specjalny 101"). Nazwę "Panzerkampfwagen I" wprowadzono dopiero w roku 1936. W tym też roku miał miejsce jego bojowy debiut, w hiszpańskiej wojnie domowej. Mniej znany jest fakt, że drugim chronologicznie konfliktem, w którym ich użyto, były walki chińsko-japońskie (konkretnie bitwa o Nankin w 1937, czołgów tych, zakupionych w Niemczech, użyli Chińczycy).
Data dodania: 30 września 2018
Datowanie przedmiotu: 1934
Miejsce pochodzenia: III Rzesza
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomogli w tworzeniu opisu: TeddyBear Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 543 razy od 30 września 2018
Reklama
Dodaj komentarz
1 października 2018
Dziękuję TeddyBear za cenne uwagi.
Kustosz
1 października 2018
Warto także dodać, ze czołg ten w założeniu miał być jedynie maszyną szkolną, która prawie "niechcący" przekształciła się w bojową (zresztą o bardzo miernych parametrach i z mnóstwem wad - jak np symboliczne opancerzenie, słabe uzbrojenie, zła organizacja pracy załogi i uciążliwe warunki jej pracy wewnątrz pojazdu). Ponadto miał posłużyć do przygotowania niemieckiego przemysłu do masowej produkcji kolejnych, lepszych modeli czołgów.  Natomiast jego zastosowania (zwłaszcza w kampaniach w Polsce i we Francji) doskonale ilustruje zasadę, że "nawet kiepski sprzęt, ale dobrze wykorzystany, odnosi sukcesy".

Oficjalna nazwa wozu, to Sd.Kfz.101 ("SonderKraftfahrzeug" / "Pojazd Specjalny 101"). Nazwę "Panzerkampfwagen I" wprowadzono dopiero w roku 1936. W tym też roku miał miejsce jego bojowy debiut, w hiszpańskiej wojnie domowej. Mniej znany jest fakt, że drugim chronologicznie konfliktem, w którym ich użyto, były walki chińsko-japońskie (konkretnie bitwa o Nankin w 1937, czołgów tych, zakupionych w Niemczech, użyli Chińczycy).
30 września 2018
Dziękuję Szanujmyhistorie za cenne uwagi.Pasdrawiam serdecznie.
Kustosz
30 września 2018
Witam, bardzo ciekawe zdjęcie! to pierwszy seryjnie produkowany czołg w okresie III Rzeszy. Co również istotne do 1934 roku (ze względu na ograniczenia wynikające z Traktatu Wersalskiego) ten model maszyny oficjalnie nazywano "ciągnik rolniczy", "mały traktor" itp.   Panzerkampfwagen I - pod taką nazwą produkowano ten czołg od 1934. Gratulacje i pozdrawiam
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.