Samowar Teile typu "Kielich"

Duże zdjęcie Samowar Teile typu "Kielich"
Samowary produkowane przez pochodzącą z Prus rodzinę Tejle/Teile były jednymiz nielicznych, mogących dość skutecznie konkurować z wyrobami imperium Bataszewych. Cechowały się wysoką jakością, nowoczesnymi, nadążającymi za modą kształtami. Były za to dość drogie. Dobry samowar Teile stanowił równowartość 1 krowy lub 3 kóz.
Młody ślusarz Reinold Erdmann Teile przyjechał do Rosji z Prus około 1840. W 1870 r.  otworzył w Tule małą fabrykę samowarów. W 1879 zarejestrował znak towarowy. Fabryka zaczęła przynosić duże zyski, lecz  w połowie roku 1880 r. całkowicie spłonęła. Po odbudowie została zarejestrowana na żonę Bertę Gustawowną Dannewitt. Po kolejny pożarze  w 1891 r. fabryka została przekazana Aleksandrowi Stepanowiczowi Bataszewowi a Teile przyjął w niej stanowisko zarządcy. Już w 1892 r. Teile zerwał kontrakt i w 1894 r. otworzył nową fabrykę zarejestrowaną na Bertę Dannewitt. W 1905 r. po śmierci ojca, 3 starszych synów zakłada fabrykę „Targowy dom Berty Gustawowny Tejle z synami”. 31.03.1919 r. fabryka została znacjonalizowana przez władze radzieckie.

Prezentowany egzemplarz:
Masywny samowar typu „Kielich” w formie „Renesansowej” (charakterystyczny kształt uchwytów). Konstrukcja mosiężna. Wysokość 54 cm, pojemność około 6 litrów.
Sygnowany: „Fabryka B. G. Teile, Fabr. Marka” Stylizowana armata. Odciski 2 medali.
Uwzględniając sygnaturę samowar został wyprodukowany pomiędzy 1882 a 1891 r.  lub 1894 a 1905 r.
 
Data dodania: 9 października
Datowanie przedmiotu: 1882 - 1905
Miejsce pochodzenia: Rosja
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 123 razy od 9 października
Reklama
Dodaj komentarz
10 października
Dziękuję bardzo w jej imieniu:)
10 października
Żona też " wymiata" . Świetny... Gratuluję
Kustosz
9 października
Kolejne DZIEŁO SZTUKI i kolejny REWELACYJNY OPIS  !
Pozdrawiam,
                                                        Piotr.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.