Krótki miecz filipiński - Visayan Tenegre Binagong
Visayas - to skupisko wysp tworzących jednostkę administracyjną na Filipinach. Binagong to nazwa własna rodzaju broni białej, ale Tenegre również, więc jestem w lekkiej rozterce. Ze względu na kształt głowni - nazywany jest również czasami "Bolo", choć nie jest to chyba właściwa nazwa. Słowo "bolo" zaadaptowali z filipińskiego i rozpowszechnili Amerykanie (po wojnie o niepodległość Filipin 1899-1901).


Stary egzemplarz - najprawdopodobniej koniec XIX wieku. Mógł brać udział w filipińskiej rewolucji (1896 - 1898) lub wspomnianej wyżej wojnie z amerykanami. W niektórych źródłach broń ta łączona jest nawet z działalanością tajnego stowarzyszenia "Katipunan" (zorganizowanego na wzór masonerii).

 Długość w pochwie - 63 cm, bez pochwy - 60 cm, głownia - 47 cm. Szerokość głowni do 5,3 cm, grubość do 7 mm.

Głownia solidna, jeszce ostra z lekką patyną - widać, że była używana. Rękojeść z rogu bawolego, rzeźbiona w kształcie głowy demona. Zdobiona/okuwana blachą - wydaje mi się, że srebrną. Jelec z krążka rogu bawołu. Pochwa drewniana, pokryta zaplecionymi paskami - najprawdopodobniej szylkret. Częściowo opleciona skórą, spod zdobień której wystaje czerwona tkanina.

W dobrym stanie, ciężka, z silnym wyważeniem na sztych.
Data dodania: 9 października
Datowanie przedmiotu: 1880 - 1905
Miejsce pochodzenia: Filipiny
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 131 razy od 9 października
Reklama
Dodaj komentarz
10 października
Dzięki! W rzeczywistości jest fajniejszy niż na zdjęciach
10 października
Niesamowity...... Jestem pełen podziwu. Tak poza tematem dzięki wojnie na Filipinach został skonstruowany Colt 1911. Gratuluję
Kustosz
10 października
Bardzo fajny -GRATULUJĘ.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.