21 BSP, 2 batalion strzelców podhalańskich

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
34 / 93
<
>
Rozwiązany w 2000 roku. Od 2000 do 2010 r 4 batalion zmechanizowny z Przemyśla. "4 bz był przewidziany na "W" a na codzień (w czasie pokoju) funkcjonował jako pubsp. pubsp zlikwidowano w 2010 r, zlikwidowano też wtedy 5 bz i 14 bz, z tych trzech batalionów utworzono 5 bsp w Przemyślu".

Opis powstał na podstawie chronologicznie przedstawionej historii jednostek z Przemyśla między 2000, a 2010 r, z których powstał 5 bsp i przytoczonej przez kolegę z MyViMu eLeRman63 mającego szeroką i uporządkowaną wiedzę w temacie.
Data dodania: 12 października 2018
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Materiał: Guma na suknie
Rozmiar: 72x72
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 163 razy od 12 października 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
14 listopada 2021
Jak to mówią "polecam się na przyszłość". Mi łatwiej o tym dyskutować ponieważ obracałem się w tych kręgach.
14 listopada 2021
Dzięki jeszcze raz. Szkoda, że takich informacji nie można łatwo znaleźć np. w internecie. Cieszę się, że ta krótka historia mogła być tu przedstawione. Pozwoliłem sobie umieścić cytat z komentarza w opisie. Pozdrawiam i liczę, że będą kolejne okazje do przybliżenia historii jednostek 21 BSP. Przyjrzę się jeszcze naszywkom 1 bsp gdy będę miał chwilę czasu na odszukanie pudełka z nimi i ewentualnie wprowadzę zmiany w muzeum.
Kustosz
14 listopada 2021
Faktycznie z tymi odcieniami jest nieraz kłopot, wiem to z własnego doświadczenia, najlepiej byłoby robić zdjęcia obu naszywek razem. Problem z kolorem wystepuje też na poprzedniej naszywce opisanej jako 1 bsp, tam pierwsza wygląda na bordową druga jest juz prawidłowa, czerwona.
Wracając jeszcze do brązowej szarotki to w okresie kiedy miał ją przydzielony 4 bz nikt jej nie nosiła a to dlatego, że 4 bz był przewidziany na "W" a na codzień (w czasie pokoju) funkcjonował jako pubsp. pubsp zlikwidowano w 2010 r, zlikwidowano też wtedy 5 bz i 14 bz, z tych trzech batalionuw utworzono 5 bsp w Przemyślu.
13 listopada 2021
Dzięki za podpowiedź. Uzupełniłem opis. Druga też jest brązowa ale ciemno na zdjęciu wyszła i może sprawiać wrażenie, że jest czarna.
Kustosz
13 listopada 2021
Według mnie na zdjeciu są naszywki dwóch różnych batalionów.
Pierwsza (brązowe tło) -  2 Batalion Strzelców Podhalańskich (jednostka skadrowana), w 2000r. rozformowana. Od 2000r. 4 Batalion Zmechanizowany z Przemyśla (wg etatu "W") i nie była noszona w 14 Batalionie Zmechanizowanym.
Druga (czarne tło) - 3 Batalion Strzelców Podhalańskich (jednostka skadrowana), w 2000r. rozformowana. Od 2000r. 1 Batalion Czołgów z Żurawicy.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.