Jajce w Muzeum zdzkul w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
6 / 15
<
>
Pocztówka przedstawia:

POZDRAV IZ JAJCA

IZDAVAČ: VESTI TITOVO UŽICE

S.A.R MILANO

1357

Wikipedia:

Jajce – miasto w Bośni i Hercegowinie, w kantonie Centralna Bośnia, położone nad rzeką Vrbas, przy ujściu rzeki Pliva. Ludność: 30.758 (2013).

Na przełomie XIV i XV wieku książę chorwacko-bośniacki Hrvoje Vukčić Hrvatinić zbudował w Jajcach zamek, który z czasem stał się siedzibą królów bośniackich. U schyłku średniowiecza miasto stało się ośrodkiem sekty bogomiłów, której członkowie wybudowali pod miastem skalne katakumby[1]. Przed wojną domową, z początkiem lat 90. w Jajcach mieszkało około 45.000 mieszkańców, jednak wskutek działań wojennych i ucieczki znacznej części mieszkańców, obecnie liczba ludności jest niższa o około 15.000.

 

Jajce to ważny ośrodek turystyczny – znajdują się tutaj pozostałości starożytnej świątyni Mitry, ruiny fortecy i szczątki obwarowań średniowiecznych, romańska dzwonnica oraz katakumby z kryptą królewską z XV wieku. W pobliżu znajduje się malowniczy wodospad na rzece Pliva o wysokości 30 m.

 
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 74 razy od 14 października 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.