OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 26
<
>
Maska wz. 24, nazywana też RSC lub R.S.C. to pierwsza produkowana w  Polsce maska przeciwgazowa. Model ten został zaprojektowany we Francji na początku lat '20 jako jeden z licznie występujących w okresie międzywojennym wariantów rozwojowych maski A. R. S. wywodzącej się z końca I Wojny Światowej. Jej nazwa stanowi akronim od pierwszych liter nazwisk konstruktorów (Robert, Saunier, Cantot). Produkcję rozpoczęto w 1924 roku w zakładach ,,Protekta" w Radomiu. Była to założona w Polsce spółka, lecz całość kierownictwa oraz materiałów służących do produkcji sprowadzona była z Francji. Bardzo słaba jakość wykonania przyczyniła się do rozwiązania umowy oraz przeniesienia produkcji do zakładów W. W. S. P (Wojskowa Wytwórnia Sprzętu Przeciwgazowego) w 1927 roku. Poza Wojskiem Polskim duża ich ilość znalazła się również na wyposażeniu organizacji paramilitarnych np. L.O.P.P. (Liga Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej). W latach '30 w wojsku była wypierana stopniowo przez maski wz. 32 i wz. 38, lecz do rozpoczęcia II  Wojny Światowej nie udało się jej całkowicie wyprzeć z użycia. We wrześniu 1939 roku była nadal używana m.in. w jednostkach artylerii i kawalerii. Ten egzemplarz został wykonany w 1939 roku, pieczątka GSU nr 1 sugeruje przynależność do Głównej Składnicy Uzbrojenia nr 1 w Warszawie lub jej filii w Zegrzu.
Data dodania: 15 października 2018
Datowanie przedmiotu: 1939
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 714 razy od 15 października 2018
Reklama
Dodaj komentarz
2 grudnia 2018
Nierozpoczęty pochłaniacz, nie prujące się paski... gratuluje ,nie to co moje maski rsc
15 października 2018
Dziękuję bardzo
Kustosz
15 października 2018
Piękna sztuka! Gratulacje
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.