BLAGAJ, MOSTAR w Muzeum zdzkul w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
13 / 15
<
>
Pocztówka przedstawia:

BLAGAJ – MOSTAR

Vrelo Bune

turistkomerc

biro za turističku propagandu-zagreb

Wikipedia:

Blagaj to wieś w gminie Mostar , Federacja Bośni i Hercegowiny , Bośnia i Hercegowina . Poniżej osady znajduje się źródło Bune , które jest największym krasowym źródłem w Europie ( Vrelo Bune ). Obok znajduje się słynny Sufi Tekique , a w jego pobliżu znajduje się prehistoryczne miejsce Zielonej Jaskini , farmy rybne i restauracje oraz XV-wieczny zamek , a także liczne budynki, które zostały uznane za narodowy zabytek BiH. W dniu 12 listopada 2007 r. Komisja Ochrony Zabytków Bośni i Hercegowiny wyznaczyła Blagaj na listę światowego dziedzictwa UNESCO w Europie.

Mostar – miasto-gmina (tzw. „miasto oficjalne”, bośn. službeni grad) w południowo-zachodniej Bośni i Hercegowinie (wchodzące w skład Federacji Bośni i Hercegowiny), w kantonie hercegowińsko-neretwiańskim, położone nad rzeką Neretwą, nieformalna stolica Hercegowiny oraz jeden z największych ośrodków miejskich w kraju. Nazwa pochodzi od słowa mostari („strażnicy mostu”).

Miasto-gmina Mostar zajmuje powierzchnię 1175 km², a w 2013 zamieszkiwało je 113 169 osób. Siedzibę jego władz stanowi „właściwe” miasto Mostar, które w 2013 liczyło 65 286 mieszkańców.

Najważniejszym zabytkiem jest położony w centrum XVI-wieczny kamienny Stary Most, wybudowany w 1566 r. 9 listopada 1993 r., w wyniku działań wojennych został on zburzony przez Chorwatów, a jego odbudowę zakończono 23 lipca 2004 r. W lipcu 2005 Stary Most i jego najbliższe otoczenie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 54 razy od 16 października 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.