OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 3
<
>
Odznaczenie (nr 43) sierżanta Leona Szponery, przekazane Bytomskiemu Bractwu przez brata Leona - Władysława Szponery.

Bitwa pod Zadwórzem – bitwa, która miała miejsce 17 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej pomiędzy oddziałem 330 polskich Obrońców Lwowa pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego a siłami bolszewickiej Pierwszej Konnej Armii Siemiona Budionnego. Rozegrała się na dalekim przedpolu Lwowa, 33 km od miasta w pobliżu wsi Zadwórze, znajdującej się obecnie na terytorium Ukrainy. Celem obrońców było opóźnienie podejścia wojsk bolszewickich do Lwowa. Heroiczna obrona zakończyła się sukcesem operacyjnym wojsk polskich.

W lipcu 1920 w Galicji przystąpiono do formowania oddziałów ochotniczych. Sformowano wówczas oddział majora Romana Abrahama, do którego zaciągnęła się głównie młodzież i inteligencja lwowska. Oddział składał się z batalionu kpt. Zajączkowskiego, dywizjonu ckm por. A. Dawidowicza, dywizjonu kawalerii T. Koraba-Krynickiego i baterii artylerii. W dniach 6–8 sierpnia oddział uczestniczył w ciężkich walkach pod Horodyszczem i Chodaczkowem, osłaniając prawe skrzydło 54 PP. W bitwie wzięto do niewoli 480 jeńców z 26 i 27 pułków sowieckich. Ranny w bitwie mjr Abraham dowodził oddziałem leżąc na noszach. Jeden z cekaemistów polskich mimo sześciokrotnego ranienia nie opuścił swego stanowiska ogniowego.

Pomimo zdobycia stacji kolejowej Zadwórze Budionny zrezygnował z kontynuowania walki o Lwów kończąc marsz na zachód. Skierował się na północ na odsiecz wojskom w rejonie Wieprza i Warszawy, ale po klęsce pod Komarowem wycofał się na wschód. W bitwie poległo 318 Polaków i z uwagi na heroiczną walkę obrońców nazywana jest polskimi Termopilami.

Sensacje XX wieku Bogusława Wołoszańskiego - https://youtu.be/qNV3tCkNToI
Data dodania: 21 października 2018
Datowanie przedmiotu: 1920
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 429 razy od 21 października 2018
Reklama
Dodaj komentarz
9 marca 2021
Krzyż nr 43 należał do Stanisława Niedzielskiego - przynajmniej tak stoi w ewidencji komisji zadwórzańskiej. Leon Szponera nie występuje w ewidencji tych odznaczeń, co może wskazywać - choć nie musi - że nie brał udziału w tej bitwie. Niestety często się zdarzało, że osoby, które w niej udziału nie brały, albo brały udział w innych walkach w okolicy Zadwórza (np. w późniejszym okresie) podłączały się do legendy tej bitwy. Trzeba pamiętać, że ta legenda, w dużej mierze przesadzona, odbierała innym formacjom chwałę powstrzymywania Budionnego w dniach 16-18 sierpnia pod Lwowem. Kluczowe jest pytanie, w jakiej formacji sierżant Leon Szponera służył. W tzw. bitwie pod Zadwórzem, która stała się legendarna, brał udział baon piechoty i dyon km pod dowództwem ktp. Zajączkowskiego. Budionny nie zrezygnował tego dnia z marszu na Lwów i nie został powstrzymany pod Zadwórzem. Pamiętajmy, że tam była tylko 6 dywizja armii konnej. Wycofał się dopiero 20 sierpnia, choć walki trwały nadal z innymi formacjami, a Zadwóze do końca sierpnia pozostawało w rękach bolszewickich. To można wyczytać choćby z rozkazów sztabowych opublikowanych w "Bitwie lwowskiej". Ewidencja krzyża do wglądu w archiwum lwowskim i w książce Hetnara i Jankowskiego "Powrót żołnierzy Zadwórza".
Kustosz
21 października 2018
Piękne odznaczenie z piękną historią. Gratuluję.
21 października 2018
Gratuluję,piękny fant!
21 października 2018
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.