Łuska 8x50R Mannlicher M.95 [ ... w Muzeum anemon w MyViMu.com

Łuska 8x50R Mannlicher M.95 [ V/19/05/W]

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
41 / 197
<
>
Łuska 8x50 Mannlicher M.95 1905
.
Kaliber: 8mm
[W] - Producent: Manfred Weiss Patronenfabrik Budapest, Węgry
[V] - Miesiąc produkcji: Maj
[19/05] - Rok produkcji: 1905

Łuska poddana drugiej ponownej elaboracji czyli procesowi ponownego naładowania - świadczy o tym wybity dodatkowy znak "" na dnie łuski.

Fabryka pierwotnie produkująca konserwy została założona przez Weissa Manfréda i jego brata Bertolda w 1882 roku. Od 1886 r. fabryka produkowała również amunicję. W 1892 r. fabryka amunicji Weiss Manfréd przeniosła się na wyspę Csepel po wybuchu w fabryce. Od tego momentu fabryka ciągle się rozwijała. Głównym klientem była armia. Podczas pierwszej wojny światowej siła robocza fabryki wzrosła do prawie 30 000, ale po wojnie spadła poniżej 6000. Pod koniec wojny w zarządzie fabryki znajdował się 250-hektarowy zakład produkcyjny składający się z 216 budynków. zaraz po wielkiej wojnie produkowano dziesiątki milionów amunicji dla Polski, która otrzymała ją jako węgierską pomoc wojskową i wykorzystała w wojnie polsko-bolszewickiej.

Po wojnie fabryka przeszła na budowę obrabiarek, maszyn do szycia, kuchenek i rowerów. Później samochodów i samolotów. Na początku lat dwudziestych we współpracy z hutą żelaza Witkoviczi fabryka wprowadziła produkcję rur w Csepel. 

Po śmierci Manfréda Weissa w 1922 r. fabrykę prowadzili jego synowie i zięć. Do 1929 r. organizowano produkcję igieł i pieców. Pod koniec dekady rozpoczęła się także produkcja silników lotniczych, rowerów, maszyn do szycia i traktorów. Zdobyto kilka zagranicznych licencji na uruchomienie nowych linii produkcyjnych, Gnome-Rhône, Heinkel, Fokker i Caproni na samoloty, Puch na rowery i Pfaff na maszyny do szycia. Do połowy lat trzydziestych fabryka zatrudniała 15 000 osób.

Podczas II wojny światowej produkowano również czołgi i pojazdy terenowe oraz silniki DB-605 dla samolotów Me 210.

W 1944 r. podczas okupacji niemieckiej właściciele zostali aresztowani przez Niemców, a fabryka przejęta przez SS na 25 lat. Większość procawników zginęła w obozach. Rodzinie pozwolono wyemigrować do Portugalii jednocześnie nie tracąc frabryki. Po wojnie fabryka została odbudowana ze względu na radzieckie zapotrzebowania. W 1947 r. 90 procent produkcji fabryki stanowiły naprawy wojenne. w 1948 r. została skutecznie znacjonalizowana, przemianowana na WM Acél- és Fémművek Nemzeti Vállalat.
Data dodania: 28 października 2018
Datowanie przedmiotu: 1905
Miejsce pochodzenia: Austrowęgry
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 224 razy od 28 października 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.