Medal za Kampanię Zimową na Wschodzie

Niemiecki medal za kampanię wschodnią (zwany Ostmedaille). Wintershlacht im Osten 1941/1942. Odznaczenie nadawane żołnierzom Wehrmachtu i ich sprzymierzeńcom za zasługi na froncie wschodnim podczas mroźnej zimy 1941/42. Odznaczenie ustanowione przez Adolfa Hitlera w dniu 26.05.1942. Aby otrzymać odznaczenie należało spełnić przynajmniej jeden z poniżsyzch warunków: minimum dwutygodniowe zaangażowanie w walkach, minimum 60 dni nieprzerwanego przebywania na terenie operacyjnym, odniesienie ran lub odmrożenia potwierdzone odznaką za rany, dla żołnierzy luftwaffe przynajmniej 30 dni nad terytorium wroga. Dodatkowo medal mogły otrzymać osoby, które wspomagały walczących.

Medal został zaprojektowany przez SS-Unterschaftfurera Ernsta Krause. Medal jest wykonany z cynku. Okrągły o średnicy 36 mm. Awers jest wklęsły a rewers wypukły. U góry (z obu stron) przedstawiony  jest stalowy hełm Wehrmachtu i granat trzonkowy. Nad hełmem oczko do przypięcia do wstążki. Wysokość medalu (z oczkiem tutaj brak) to 44 mm. Na awersie orzeł Wehrmachtu trzymający w szponach swastykę, z tyłu gałązka laurowa. Na rewersie napis WINTERSCHLACHT IM OSTEN 1941/1942. Pod napisem skrzyżowane gałązka laurowa i miecz. Wstążka biało-czarno czerwona (symbole odpowiednio śniegu, żałoby i krwi). Medal noszono pośród innych odznaczeń, na codzień tylko wstążkę przeciągniętą przez dziurkę (drugą) guzika. Medal ten zwano sarkastycznie "Medalem Mrożonego Mięsa Armatniego".  Wydano ok. 3 mln egzemplarzy. Okolice miejscowości Sławięcice (opolskie). Dar osoby prywatnej dla muzeum.
Data dodania: 5 listopada
Datowanie przedmiotu: 1941 - 1945
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 109 razy od 5 listopada
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
6 listopada
Dziękuję bardzo. Stan jest słaby, ale kawałek historii za nim jest. Pozdrawiam.
Kustosz
6 listopada
Stan nie najlepszy,ale zawsze to oryginał! Gratuluję.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.