300 Lat Święta Ogniowego w... w Tylko i wyłącznie straż pożarna. w MyViMu.com

300 Lat Święta Ogniowego w Żorach

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
55 / 309
<
>
Pożar miasta z 1702 roku wybuchł najprawdopodobniej przez apetyt rajcy. Spaliła się drewniana zabudowa środmiejska, zniszczeniu uległa wieża kościoła farnego. Na pamiątkę tamtych wydarzeń co roku, 11 maja, obchodzimy Święto Ogniowe w Żorach. Pożar wybuchł przez nieposkromiony apetyt na... zająca. Taką zachciankę miał rajca miejski, Andrzej Peisker. - Rajca wrócił z pobliskiej wioski z biesiady. Radnemu, rozochoconemu zabawą, apetyt, mimo późnej pory w dalszym ciągu dopisywał i kazał sobie upiec zająca. Pożar wybuchł pół godziny przed północą.Ogień, zaprószony w jednym z domostw, szybko rozprzestrzenił się na inne budynki. - Sprzyjał temu łatwopalny materiał, z którego powstawały domy mieszczan w Żorach aż do początków XIX wieku.

W pożarze zginął ówczesny burmistrz Marcin Scholz i jego największy przeciwnik w mieście, Adam Hok z Górnego Przedmieścia, który pospieszył mu na ratunek. - Obydwaj mężczyźni udusili się w piwnicy, z której nie mogli się wydostać, gdyż spadające belki zablokowały drzwi. Co ciekawe, w okresie dwudziestolecia międzywojennego 11 maja był dniem wolnym od pracy.. 
Data dodania: 9 listopada 2018
Datowanie przedmiotu: 2002
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 193 razy od 9 listopada 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.