Zapalnik uderzeniowy... w Muzeum „Bojowe Schrony Proszowice” w MyViMu.com

Zapalnik uderzeniowy Poppenberg Lanz/Minenwerfer

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
115 / 163
<
>
Zapalnik Zapalnik uderzeniowy systemu Poppenberga GL.LMW Lanz/Minenwerfer M.14Zapalnik uderzeniowy systemu Poppenberga od Minenwerfer M.14 lub GL.LMW Lanz, czyli w rozwinięciu Glatter Leichter Minenwerfer Lanz, będącym na wyposażeniu armii pruskiej jak oraz później austro-węgierskiej.Pod koniec 1914 r. armia niemiecka nie posiadała wystarczającej ilości moździerzy by pokryć cały obszar frontu, który udało się jej zająć. Aby nadrobić braki w 1915 roku, odlewnie, wszelcy producenci zabawek, łóżek, itd. odegrają kluczową rolę i będą uczestniczyć w produkcji nowego dzieła. Tak oto światło dzienne ujrzy jeden z najsłynniejszych - moździerz Lanz, protoplasta dzisiaj znanych nam z wyglądu moździerzy. Całość składała się z krótkiej lecz potężnej lufy o kalibrze 91,5mm oraz metalowo drewnianej platformy umożliwiającej przymocowanie do niej wielu akcesoriów. Komplet potrafił ważyć nawet 105 kilogramów. (60 lufa, 45 platforma). Pomimo dość prostej i nowoczesnej konstrukcji osiągi nie były zbyt imponujące. Moździerze odpalane były poprzez pociągnięcie za ognioodporny sznurek aktywujący materiał znajdujący się w łusce 7,92mm systemu Mauser. Przy ustawieniu pod kątem 45 stopni pocisk osiągał dystans zaledwie 75 metrów, co było niebezpieczne dla samej obsługi. Dlatego też szybko zdecydowano się na zastosowanie dodatkowych ładunków miotających w postaci woreczków czarnego prochu o wadze od 3,5 do 35 gramów. Pozwoliło to znacznie zwiększyć donośność do 450 metrów w zależności od ilości dodatkowego materiału oraz użytego pocisku. U austro-węgierskich sąsiadów odpowiednikiem Lanz'a był 9 cm Minenwerfer M. 14, zaprojektowany przez Technisches und Administratives Militär-Komitee. Wyglądem praktycznie były nie do rozróżnienia, jednakże cały problem tkwił w jego działaniu. Wysoka awaryjność oraz korzystanie z czarnego prochu, który zdradzał pozycje, stały się powodem, dla którego Minenwerfery stały się bezużyteczne, a ostatecznie w 1917 zastąpione przez niemieckie Lanz'e. Tak samo jak konstrukcja tak i amunicja była dość prosta i nie skomplikowana. Obydwa miotały pociskami z dwoma typami zapalników: czasowym (lont połączony kanałem z masą wybuchową wewnątrz) oraz uderzeniowym o bardzo prostej konstrukcji systemu Poppenberga - uderzenie wbijało iglicę, która aktywowała ładunek wybuchowy wewnątrz. Pomimo swoich wad oraz niedużych osiągów znalazły swoje zastosowanie oraz miejsce pośród żołnierzy, którzy korzystali z nich aż do końca wojny.Brak czepca oraz części z materiałem inicjującym.
Data dodania: 9 grudnia 2018
Datowanie przedmiotu: 1914 - 1918
Miejsce pochodzenia: Austrowęgry
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 230 razy od 9 grudnia 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
9 grudnia 2018
Dzięki!
9 grudnia 2018
Piękna rzecz gratuluję w końcu coś dla odmiany :) pozdr
Kustosz
9 grudnia 2018
Piękny stan.Gratuluję!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.