Samolot myśliwski Ła-5FN (model 1/72)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
4 / 37
<
>
Radziecki samolot myśliwski, zaprojektowany przez zespół Siemiona Ławoczkina w latach 1942-43, wywodzący się z wcześniejszych konstrukcji: ŁaGG-3 oraz Ła-5.

Samolot Ła-5FN stanowił rzadki przykład przeobrażenia kompletnie nieudanej konstrukcji, jaką był ŁaGG-3 (którego nazwę radzieccy piloci rozwijali jako "Lakierowany Gwarantowany Grób") w świetnego, rasowego myśliwca. Nawet Niemcy, po przebadaniu w 1943 roku zdobytych egzemplarzy, uznali nowego Ła-5 za równorzędnego przeciwnika dla ich Me-109G oraz FW-190A-8. Owa cudowna przemiana była przede wszystkim zasługą nowego silnika M-82 / ASz-82. Mimo, że nadal pozostawiono ciężki drewnianio-sklejkowy kadłub i skrzydła samolotu, nadmiar mocy nowego silnika nadał mu nowe życie i umożliwił także poważne wzmocnienie uzbrojenia. Z kolei, po wprowadzeniu jeszcze lepszej wersji napędu, mianowicie silnika ASz-82FN, maszynę przemianowano na Ła-5FN.

"Stalinowscy sokołowie" byli tak zachwyceni nowym myśliwcem, że wybaczali mu pewne uciążliwe wady, jakie oczywiście posiadał (jak np przegrzewanie kabiny spowodowane zbyt słabym chłodzeniem silnika, czy nawet podtruwanie pilota spalinami). Z kolei myśliwcy Luftwaffe, przyzwyczajeni do łatwego doganiania i wymanewrowywania przeciwników, przeżyli nieprzyjemne zaskoczenie, tym bardziej, że w nowe Ławoczkiny wyposażano przede wszystkim najbardziej doświadczone pułki, w tym gwardyjskie, a w ich rękach samoloty te były naprawdę groźną bronią. Na Ła-5FN latało wielu radzieckich asów, w tym najlepszy z nich - Iwan Kożedub, który właśnie na tym myśliwcu uzyskał większość ze swoich 62 zwycięstw. Warto przy okazji podkreślić, że wbrew pozorom zgłoszenia zestrzeleń radzieckich pilotów były skrupulatnie weryfikowane. Wiązało się to z faktem, że w Wojenno-Wozdusznych Siłach obowiązywał od sierpnia 1941 oficjalny "taryfikator" - zgodnie z Rozkazem Ludowego Komisarza Obrony nr 299, osiągnięcie odpowiednich sukcesów pociągało za sobą konkretne i wysokie nagrody oraz ordery, więc pilnowano, by nie stało się to polem do nadmiernych nadużyć. Oczywiście propaganda na potrzeby zewnętrzne hulała, aż miło, ale w jednostkach liniowych starano się jednak utrzymać porządek i jakieś poczucie realizmu.

A propos propagandy - podczas wojny dośc popularnym zwyczajem w ZSRR było (mniej lub bardziej dobrowolne) "fundowanie" samolotów lub czołgów przez organizacje, przedsiebiorstwa, a nawet osoby prywatne, czemu nadawano ogromny rozgłos. Między innym, dwa samoloty Ła-5FN zostały jesienia 1943 ufundowane przez bardzo wówczas popularny zespół muzyczny Leonida Utiesowa (znany także w Polsce z komedii filmowej "Świat się śmieje"). Oryginalny tytuł tego filmu to "Wiesiołyje Rebiata" (dosł. "Wesołe Dzieciaki", a właściwie "Wesołkowie") i takie napisy fundacyjne wymalowano na burtach obu samolotów.

Wówczas zaczęły się problemy. Dowództwo radzieckiego lotnictwa uznało takie napisy za niepoważne i zażyczyło sobie ich zmiany. Utiesow nie ustępował i w końcu cała sprawa oparła się aż o Stalina, który osobiście wyraził zgodę. Swoją drogą był to modelowy przykład funkcjonowania scentralizowanej władzy totalitarnej, w której dyktator mający na głowie prowadzenie wojny, globalną politykę i kierowanie krajem (oraz terrorem w kraju), musiał jeszcze sam podejmować decyzje w sprawie takiego drobiazgu...

Ostatecznie oba samoloty trafiły do 5 Pułku Lotniczego Gwardii. Jeden z nich otrzymał lejtnant Aleksander Mastierkow, as lotniczy, który do 20 marca 1945 (kiedy zginął zestrzelony przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą) uzyskał 18 zwycięstw powietrznych.

Oprócz lotnictwa radzieckiego, kilkadziesiąt egzemplarzy Ła-5FN służyło podczas wojny i kilka lat po niej w lotnictwie czechosłowackim. 

W kolekcji: Ła-5FN z napisami "Wiesiołyje Rebiata" / "Ot dżaz-orkiestra L. Utiesowa". Numer boczny niepoprawny (powinien być "14", ale wykonałem ten model wiele lat temu i nie chce mi się już go korygować :-). Na propagandowym zdjęciu z epoki (wykonanym w listopadzie 1943 na moskiewskim lotnisku im. Frunzego) przedstawiono moment przekazania maszyny. Tłum cywilów, to członkowie zespołu, a oficer na pierwszym planie, objaśniający muzykom wnętrze kabiny, to wspomniany lejtnant Aleksander Mastierkow.
Data dodania: 5 stycznia 2019
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 400 razy od 5 stycznia 2019
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.