OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
6 / 7
<
>
Walda to bardzo specyficzna lalka, urodą nie grzeszy, nie wyróżnia się malaturą, krojem stroju, w zasadzie niczym się nie wyróżnia. 

Ale jako jedna z nielicznych lalek ma swoją ciekawą historię.

Współcześnie Waldę często biorą za lalkę przedwojenną (czyli antyk) najczęściej przypisywane jest jej pochodzenie niemieckie lub francuskie. Nic bardziej mylnego.

Walda jest lalką współczesną lalką (pochodzi z lat 70 tych XX wieku) była produkowana na masową skalę i sprzedawana wysyłkowo za pośrednictwem magazynów dla Pań w USA. Jej cena już wtedy wachała się miedzy 16$ do 6$.

Krąży w środowisku żarcik że to jedyna współczesna lalka porcelanowa, która z biegiem czasu utrzymała swoją wartość...Mimo iż jest to lalka na wskroś pospolita i wykonana niezbyt starannie znalazła grono swoich miłośników dzięki którym zyskała swoje imię.

Walda występuje w kilku wersjach, niektóre lalki mają malowane oczy inne wstawiane (plastikowe), Walda występuje zazyczaj w dwóch wariacjach koloru włosów: blondynki (najczęściej) i brunetki. 

Charakterystyczną cechą tych lalek jest materiał na sukienki- przeważnie z kwiatowym wzorem, w kremowym kolorze.

Waldę rozpoznać można tez po białej procelanie - nie jest ona pomalowana na cielisty kolor.

Często zdarza się że te lalki mają wymodelowane na nodze buty pomalowane na czarno z rzeźbionymi skarpetami.

Walda w późniejszym czasie zyskała również brata, był nim Pierrot ze szkliwionej procelany ( łatwo go rozpoznać bo dzielił z siostrą charakterystyczną malaturę oka).
Data dodania: 13 stycznia 2019
Datowanie przedmiotu: 1970
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 385 razy od 13 stycznia 2019
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.