Goerz Wien u Pozsony 6x30 M.9... w Muzeum Jereczka w MyViMu.com

Goerz Wien u Pozsony 6x30 M.9 Feldstecher

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
6 / 12
<
>
- podziałka,

- nr seryjny: 32510.C. P. Goerz Berlin założono w 1888 i był kiedyś obok Zeiss'a czołowym światowym producentem lornetek, a końcem XIX i początkiem XX wieku głównym konkurentem tej spółki. Uważa się, że w 1895 Goerz opatentował pierwszy rozwiązanie ruchu liniowego mechanizmu ogniskowania indywidualnego stosowane w niemieckich lornetkach DF 99, a następnie w różnych wojskowych lornetkach francuskich, radzieckich i amerykańskich. Goerz zaprojektował dla niemieckiej/pruskiej armii pryzmatyczne lornetki DF 99 i DF 03, a także Galilean Fernglas 08 - standardową lornetkę niemieckiej/pruskiej piechoty w I Wojnie Światowej. Krótko przed przejęciem przez Zeiss'a w 1926 roku sprzedał linię lornetek szerokokątnych, w tym 9.6° FOV 6X. Już na przełomie XIX i XX wieku powstały oddziały C.P. Goerz na całym świecie - w Petersburgu, Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, Wiedniu i Bratysławie. 

Oddział w Wiedniu założono w 1907. Następnie oddział w Pozsony (Pressburg-Bratysława), węgierskiej części, został otwarty 1908. Oba ośrodki ściśle współpracowały. Lornetki oznaczano trzema sygnaturami. Pierwsze były oznakowane 'Goerz Pozsony', później 'Goerz Wien u. Pozsony' i wreszcie 'Goerz Vienna'. Ü.K. oznacza Übernahme-Kommando, czyli odbiór wojskowy (instytucja artylerii). Na lornetce widnieją dwa osobne herby Cesarstwa Austrii i Królestwa Węgier. Wzór taki obowiązywał w latach 1915-1918 jako efekt sojuszu Austo-Węgierskiego (w zasadzie jest to herb mały z 1916).

Nowy wzór herbu wprowadzony został Obwieszczeniem c.k. Prezydenta Ministrów z dnia 3 listopada 1915 r. w sprawie herbu, przeznaczonego do używania we wspólnych instytucyach austryacko-węgierskiej Monarchii. Mały wspólny herb został zmieniony Obwieszczeniem c. k. Prezydenta Ministrów z dnia 27 kwietnia 1916 r. w sprawie ustanowienia nowej formy małego wspólnego herbu, przeznaczonego dla instytucyi Monarchii austryacko-węgierskiej.

Herb mały z 1916 po prawej herbowej miał mały herb Austrii - dwugłowego orła z tarczą w kolorach arcyksięstwa Austrii (dawne barwy Babenbergów i późniejsze Republiki), po lewej mały herb Węgier – do symboli węgierskich dodano chorwacką szachownicę. Pośrodku – trójdzielna tarcza herbowa Habsburgów. W herbie małym nie występują herby poszczególnych królestw i krajów koronnych (z wyjątkiem Chorwacji), nie ma też orderów.

U podstawy herbu widnieje szarfa z łacińskim napisem „Indivisibiliter ac Inseparabiliter” – „Niepodzielna i Nierozdzielna” – będącym ostatnią dewizą Austro-Węgier (a właściwie dewizą ostatniego cesarza austriackiego, króla węgierskiego i czeskiego Karola I panującego w latach 1916-1918).

Ten wzór zastępował wcześniejszego dwugłowego orła cesarzy z rodu Habsburgów obowizującego w latach 1867-1915.

Wspólnie herb Austrii i Węgier pojawiały się na nielicznych dokumentach, szczególnie często dopiero od 1915.

Data 14.9.17 mówi kiedy lornetka została zaakceptowana do dostarczenia dla wojska bądź kiedy została wprowadzona na wyposażenie wojska. W większości przypadków termin ten wynosi około od 3 do 12 miesięcy od daty produkcji. Na okularze wydrapano numer 510. Całkowicie usunięto okładziny. Optyka zabrudzona (zdjęcie podziałki). Napis "Mit skala M.9 Feldstecher 6-fach" oznacza lornetkę z podziałką, model 1909 o powiększeniu 6-krotnym.

 
Data dodania: 9 lutego 2019
Datowanie przedmiotu: 1916 - 1917
Miejsce pochodzenia: Austrowęgry
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 217 razy od 9 lutego 2019
Reklama
Dodaj komentarz
10 lutego 2019
Dziękuje, nieraz właśnie ta historia, gdy patrzy się na przedmiot, pozwala domyślać się co eksponat przeszedł. Część z tych domniemanych historii zapewne jest bliska prawdzie. Cieszę się, że podoba się lornetka, pozdrawiam serdecznie.
 
9 lutego 2019
Ciekawa i ladna lornetka napewno przezyla nie jedna ciekawa historie gratuluje juz sporej kolekcij pozdr
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.