Samolot P-47D-30 "Thunderbolt"... w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com

Samolot P-47D-30 "Thunderbolt" (model 1/72)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
13 / 23
<
>
Wariant rozwojowy amerykańskiego ciężkiego myśliwca P-47, opracowany w roku 1943 i używany bojowo od 1944.

Podobnie, jak w przypadku samolotu P-51 „Mustang”, również „Thunderbolty” nieustannie modernizowano i ulepszano. Dwie najpoważniejsze zmiany wprowadzono w roku 1943.

Pierwsza z nich niezbyt rzucała się w oczy. Piętą achillesową wczesnych modeli P-47 była słaba zwrotność i relatywnie niewielka prędkość wznoszenia. Co prawda w znacznym stopniu kompensowano to ich taktyką działania, wyjątkowo „nieprzyjemną” dla przeciwnika (atak z nurkowania i wyrwanie do góry dzięki zapasowi energii), ale nie zawsze realia pozwalały na walkę na takich warunkach.

Lekarstwem okazała się zmiana śmigieł. Zastosowanie nowych szerokołopatowych śmigieł firmy Curtiss, o imponującej średnicy czterech metrów, umożliwiło pełniejsze wykorzystanie ogromnej mocy silnika „Thuda” (jak samolot ten nazywali piloci) i dało maszynie zupełnie nowe możliwości. Z kolei dla pilotów Luftwaffe okazało się to być śmiertelnie groźną niespodzianką. Przyzwyczajeni do pewnej ociężałości P-47 na niskim pułapie, z zaskoczeniem przekonywali się, że amerykańskie „latające dzbanki” („Flying Jugs” – inne przezwisko nadane P-47) potrafią teraz całkiem ochoczo i sprawnie podejmować manewrową walkę w pionie, a co więcej, bez problemu wchodzą w niej swoim przeciwnikom na ogony…

Drugą zmianą, wprowadzoną pod koniec 1943 roku było (podobnie jak w przypadku „Mustanga” P-51) obniżenie tyłu kadłuba i zastosowanie kroplowej osłony kabiny pilota. Radykalnie poprawiło to pole widzenia i zostało natychmiast docenione przez amerykańskich lotników.

Do końca wojny myśliwce P-47 budziły ogromny szacunek wśród niemieckich pilotów i uważane były przez wielu z nich za groźniejszego przeciwnika niż „Mustangi”. Nawet sceptyczni Brytyjczycy przekonali się w końcu do tych maszyn, ale wprowadzili je nie w Europie, lecz na froncie birmańskim, gdzie ich odporność na uszkodzenia i ogólna solidność zaskarbiły sobie wdzięczność użytkowników. Nawet poważnie uszkodzone „Thunderbolty” z reguły dowoziły swoich pilotów na lotnisko, oszczędzając im niezbyt przyjemnych perspektyw skoku nad dżunglą…

Wracając do Europy, warto wspomnieć o  latającym na tych maszynach najskuteczniejszym amerykańskim myśliwcu na tym froncie, a trzecim w ogóle na liście amerykańskich asów (dwaj pierwsi latali nad Pacyfikiem). Pilot ten nosił swojsko brzmiące nazwisko: Francis Gabreski (urodzony jako Franciszek Gabryszewski). Z racji pochodzenia i znajomości języka, Gabreski odbył na przełomie 1942-43 staż bojowy w polskim 315 Dywizjonie, a latając w 61st Fighter Squadron (w 56 Fighter Group pułkownika Zemkego), w ciągu jednego roku zestrzelił 28 niemieckich samolotów i zniszczył 3 kolejne na ziemi. Kiedy zaliczył przepisową turę 300 godzin lotów bojowych, dowództwo zdecydowało o wycofaniu go z walki i powrocie do USA. Gabreski przekazał dowodzenie 61 Dywizjonem swojemu następcy, a dzień 20 lipca 1944 miał być jego ostatnim w jednostce.

Pilot takiej klasy postanowił jednak odpowiednio uczcić i przypieczętować swoje odejście jeszcze jednym lotem. Ku wielkiemu rozczarowaniu „Gabby’ego” tego dnia Luftwaffe jakoś jednak nie kwapiła się do zaatakowania bombowców, w których osłonie poleciał. Postanowił więc samemu poszukać okazji. Ta zaś trafiła się niebawem gdy dostrzegł w okolicach niemieckiego miasteczka Bassenheim, niedbale zamaskowanego na polowym lotnisku Heinkla He-111. Niewiele myśląc zanurkował i poczęstował wrogi bombowiec serią z ośmiu „półcalówek”. Nie do końca zadowolony z rezultatu wykonał nawrót i podszedł do ponownego ataku, tym razem w niskim locie koszącym, ale w jego trakcie… zahaczył o ziemię ogromnym śmigłem swojego samolotu. Na oczach oniemiałego personelu Luftwaffe, potężny „Thunderbolt” bezradnie zarył kadłubem pośrodku ich lotniska, a Gabreski, zamiast powrotu do Pensylwanii i ślubu (na który odłożył już niebagatelną wówczas kwotę 2 tysięcy dolarów) trafił na resztę wojny do obozu jenieckiego.

„Gabby” był także jednym z nielicznych pilotów, którzy zostali asami w więcej niż jednym konflikcie. Po powrocie z niewoli i powrocie do służby, zdążył jeszcze wziąć udział w wojnie w Korei (latając na odrzutowym North American F-86 „Sabre”), gdzie do listy sukcesów dołożył kolejne 6 zestrzeleń i jedno współdzielone z innym pilotem.

W kolekcji: P-47D-30 o numerze seryjnym 433087, oznaczeniu O7-R i mało zachęcającej nazwie własnej „Bloom’s Tomb” („Grób Blooma”) z 514 Fighter Squadron, Dziewiąta Armia Powietrzna USAAC, lotnisko Handorf (Niemcy) kwiecień 1945. Pilotem samolotu był  kapitan Jay C. van Bloom. Ciekawostkę stanowi fakt, że Bloom podczas wojny latał łącznie na dziewięciu „Thunderboltach”, z których każdy miał identyczna nazwę (chociaż malunki nieco się różniły). Osiem pierwszych maszyn zostało utraconych (uszkodzenia od ognia przeciwnika, wypadki), co spowodowało, że oficer operacyjny dywizjonu delikatnie zasugerował Bloomowi zmianę nazwy, jako najwyraźniej prowokującą los. Bloom odmówił, dowodząc, nie bez racji, że ani on, ani żaden inny pilot używający jego maszyny, nie zginał, ani nie został ranny (chociaż 22 listopada 1944 porucznik Donald O. Dorman trafiło niewoli). Tytułem kompromisu, uzgodniono zmianę oznakowania indywidualnego – z litery „R” na „R” (podkreślone),co jednak nastąpiło dopiero po zakończeniu działań wojennych.
Data dodania: 21 marca 2019
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 130 razy od 21 marca 2019
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.