Szerf Pomorski "Dwaj bracia" 1581-6 Szczecin

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
29 / 29
<
>
Szerf Pomorski tzw. "Dwaj Bracia" książąt pomorskich Jana Fryderyka i Ernesta Ludwika, jest pierwszą pomorską monetą miedziana produkowaną nową metodą za pomocą prasy walcowej w roku 1581 w Szczecinie.

Bardzo ciekawy egzemplarz, awers ze sporym przesunięciem w prawą stronę, nie widoczna ostatnia cyfra daty, wydają się być ledwo widoczne rogi, symbol mincmistrza Philippa Cradella. Na awersie u góry i dołu widoczne odciski bocznych krawędzi walca co oznacza że gniazda tłoczące mogły być również wygrawerowane prostopadle do osi walca (tu z pewnością były). Na rewersie bardzo piękny i wykonany z dużą ilością szczegółów gryf, punca z pewnością powstała w warsztacie Philippa Cradella i może o tym świadczyć uniesiona lewa łapa gryfa a także zarys drugiego, prawego skrzydła. Jest to jedyny typ gryfa z błędem heraldycznym gdyż Gryf, herb Pomorza w każdym przypadku powinien mieć uniesioną łapę na drugim planie czyli swoją prawą a nie na pierwszym, lewą jak ten z monety.
Data dodania: 14 kwietnia 2019
Datowanie przedmiotu: 1581 - 1586
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 376 razy od 14 kwietnia 2019
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
15 kwietnia 2019
Dziękuję :-) Jeden z ładniejszych szerfów jakie widziałem w realu i nie tylko, szczerze mówiąc chyba najładniejszy w mojej kolekcji ok. 30 sztuk.
15 kwietnia 2019
Ładna moneta ci się trafiła gratuluję :-) 
Kustosz
15 kwietnia 2019
Bardzo ładny i ciekawy eksponat. Gratuluję.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.