Medalik ss. Cyryla i Metodego (1885 r.)

Duże zdjęcie Medalik ss. Cyryla i Metodego (1885 r.)
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
39 / 50
<
>
Medalik wybity dwustronnie wraz z uszkiem w cynku i srebrzony.

Na awersie w centrum na gładkim (lustrzanym) tle stojące obok siebie dwie męskie postacie w luźnych szatach nad głowami eliptyczne nimby. Postać z prawej strony trzyma krzyż i księgę (św. Cyryl) a postać z prawej tablicę (św. Metody). Wokół uniesionego obrzeża wypukły napis wersalikami: NA TYSIĄC LETNIĄ PAMIATKĘ OBCHODU UROCZYSTO: w drugim wierszu: SS. CYRYLA i METODEGO. Poniżej podstawy na, której stoją postacie świętych wypukła data: 1885.*

Na rewersie w centrum na gładkim (lustrzanym) tle chorągiew z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i napisem wersalikami: POD TWOIE OBRONE. Zamocowana do poziomej belki i wraz z nią ozdobnymi sznurami do pionowego drzewca zwieńczonego orłem w koronie. Z chorągwią krzyżują sie sztandary z lewej strony z herbem Litwy - Pogoń i z prawej z herbem Rusi - Archanioł Michał. Płaty sztandarów obszyte frędzlami a drzewce zwieńczone krzyżami. Pod sztandarami ukoronowany herb Miasta Krakowa z lewej i prawej strony ornament roślinny. Z prawej strony przy uniesionym obrzeżu sygnatura wersalikami: W.GLOWACKY.

Wymiary: wysokość z uszkiem 38,0 mm, średnica 34,1 mm, grubość 2,4 mm.

* W 1885 r. szczególnie uroczyście obchodzono 1000 rocznicę śmierci Metodego. Z tej okazji wybito kilka medalików, także na terenach Polski (Kraków). W XIX w. uważano, że chrześcijaństwo dotarło na nasze ziemie około stu lat wcześniej (w 863) niż wskazuje data chrztu Mieszka (w 966 roku), właśnie z Cyrylem i Metodym.

** Rewoliński, poz. 1176
Data dodania: 24 kwietnia 2019
Datowanie przedmiotu: 1885
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 296 razy od 24 kwietnia 2019
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.