Tabliczka znamionowa trójnóg Maxim

Mosiężna półokrągła tabliczka znamionowa z trónożnej podstawy pod CKM Maxima. Dar osoby prywatnej dla muzeum. Okolice Sławięcic (opolskie). W rejonie tym były w czasie powstania śląskiego ciężkie walki, być może to relikt z tego okresu.

Kolega TeddyBear zaproponował uzupełnienie opisu:

Plakietka pochodzi z trójnożnej podstawy Mk IV do brytyjskiego ciężkiego karabinu maszynowego Maxim-Vickers kalibru 7,7 mm (0.303 cala). Powinna znajdować się na tylnej (dłuższej) nodze podstawy.

Producentem tej sztuki była prawdopodobnie firma William Beardmore z Glasgow.

Brytyjska podstawa Mk IV była lepsza od podstaw niemieckich i rosyjskich Maximów - m. in. zapewniała bardzo dobra stabilizację bez względu na warunki terenowe i dużą precyzję operowania bronią (przy możliwym polu ostrzału 360 stopni). Ważyła jednak ok. 28 kg. Była też bardzo droga - w okresie I wojny światowej jedna podstawa Mk IV do brytyjskiego Maxima kosztowała prawie tyle, co trzy karabiny Lee-Enfield SMLE.
Data dodania: 25 kwietnia 2019
Miejsce pochodzenia: Wielka Brytania
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomogli w tworzeniu opisu: TeddyBear Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 388 razy od 25 kwietnia 2019
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
26 kwietnia 2019
Właśnie tak to sobie wyobrażam. Powstańcy mieli całą mieszankę broni różnego pochodzenia. (głównie pruskiej). Być może gdzieś dosztukowali Maxima do tej podstawy lub mieli angielskiego. Pozdrawiam.
Kustosz
26 kwietnia 2019
Plakietka pochodzi z trójnożnej podstawy Mk IV do brytyjskiego ciężkiego karabinu maszynowego Maxim-Vickers kalibru 7,7 mm (0.303 cala). Powinna znajdować się na tylnej (dłuższej) nodze podstawy.
Producentem tego egzemplarza była prawdopodobnie firma William Beardmore z Glasgow (chociaż nie mam tu 100% pewności).
Brytyjska podstawa Mk IV była lepsza od podstaw niemieckich i rosyjskich Maximów - m. in. zapewniała bardzo dobra stabilizację bez względu na warunki terenowe i dużą precyzję operowania bronią (przy mozliwym polu ostrzału 360 stopni). Swoje jednak ważyła - ok. 28 kg. Była też bardzo droga - w okresie I wojny światowej jedna podstawa Mk IV do brytyjskiego Maxima kosztowała prawie tyle, co trzy karabiny Lee-Enfield SMLE.
Całkiem prawdopodobne, że to relikt z czasów powstań śląskich - trafiała się tam przeróżna broń, chociaż pewnie ktoś miał problem z nietypową amunicją (chyba, że udało się osadzić na niej niemieckiego Maxima...).
Kustosz
25 kwietnia 2019
Dzięki. Mam nadzieję, że moc będzie z nami wszystkimi jeszcze wielokrotnie. Pozdrawiam.
25 kwietnia 2019
Jest moc.Gratuluję!
Kustosz
25 kwietnia 2019
Dziękuję i pozdrawiam.
25 kwietnia 2019
Piękny przedmiot z charakterem i ładny stan gratuluje:-) 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.