Panzerkampfwagen I szkolenie załóg

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
10 / 18
<
>
Obszar treningowy Ohrdruf  lub Kraftfahrlehrkommando dowództwo szkolenia pojazdów silnikowych-instruktorzy z grupą żołnierzy w Zossen albo próby zakładowe z udziałem wojska .Zdjęcie wykonane na papierze agfa lupex produkowanym w latach 1932-34.
Data dodania: 11 maja 2019
Datowanie przedmiotu: 1933 - 1934
Miejsce pochodzenia: III Rzesza
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 305 razy od 11 maja 2019
Reklama
Dodaj komentarz
12 maja 2019
Zdjęcia Saperki zawsze kupuję u żródła czyli od dawnych właścicieli albumów ,które są wykonane na papierze agfa lupex lub bravira.Mam wtedy duże prawdopodobieństwo,że nie kupuję lipy.Pozdrawiam.
11 maja 2019
Pierwsze moje wrażenie było  takie,że to główny konstruktor z inżynierem i mechanikiem,ale myśl tą odrzuciłem z uwagi na to ,że konstukcja została lekko skopiowana i nie znalazłem nazwiska konstruktora. To był mój błąd,bo mogłem przyjąć Twoje stopniowanie inżynier i technicy chociaż właściciel zakładu,główny inżynier i technik jest również do przyjęcia.Dzięki za pomoc! Pozdrawiam serdecznie.
11 maja 2019
Piekne zdjęcie skąd Ty bierzesz takie fanciory ;-)
Kustosz
11 maja 2019
Ciężko wyczuć, bo przyznaję, że nic na zdjęciu nie podpowiada mi lokalizacji. Równie dobrze może być to Zossen, Ohrdruf, albo jeszcze inne miejsce (np teren przyfabryczny Kruppa albo Henschela).
Zresztą im bardziej się przyglądam, tym bardziej mnie to zdjęcie intryguje. Przede wszystkim "skład osobowy". Pan w kapeluszu wygląda na inżyniera, panowie bo bokach - na techników (ten z gołą głową jest raczej w kitlu, a nie w płaszczu). Z kolei żołnierze też sprawiają bardziej wrażenie służb technicznych niż czołgistów. Co ciekawe, o ile dobrze widzę, nie ma tam żadnego oficera. Czołg nie ma żadnych oznaczeń, ani kamuflażu (do roku 1937 stosowano kamuflaż dwu- lub trójbarwny). Trochę wygląda mi to na próby zakładowe z udziałem wojska (widziałem zdjęcia "pamiątkowe" z takich radzieckich i brytyjskich prób utrzymane w podobnym stylu - inżynierowie + technicy + wojacy, chociaż to może być zbyt daleko idąca analogia).
11 maja 2019
Dziękuję TeddyBear za cenne uwagi,a co sądzisz o obszarze treningowym Ohrdruf ? Chronologicznie by pasowało ,chociaż ten Zossen też jest prawdopodobny.https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=de&u=https://de.wikipedia.org/wiki/Truppen%25C3%25BCbungsplatz_Ohrdruf&prev=search
Kustosz
11 maja 2019
Zwróciłbym uwagę na chronologię.
Na zdjęciu widać Panzerkampfwagen I Ausf. A już w pełnej konfiguracji. Prototyp podwozia tego czołgu został ukończony 29 lipca 1932, pierwszy kontrakt produkcyjny podpisano w roku 1933, a pierwsze seryjne czołgi (z wieżyczkami i uzbrojeniem, chociaż jeszcze z kadłubami z „miękkiej” stali) ukończono w styczniu 1934.
Z kolei „Panzerschule Kama” w Kazaniu funkcjonowała w latach 1926 – 1933 (kursy rozpoczęto w 1929, a zamknięto ją we wrześniu 1933). Oczywiście w latach jej istnienia, testowano tam różne konfiguracje niemieckich „traktorów”, ale Panzery I oraz II uzyskały docelowy wygląd w czasie, gdy „Kamę” już zamknięto.
Reasumując – sądzę, że zdjęcie (rarytas, swoją drogą) wykonano gdzieś w Niemczech, prawdopodobnie w roku 1934 (na pewno nie wcześniej).

Jeszcze jedno uzupełnienie / ciekawostka. Na kursach w „Kamie” nigdy nie prowadzono masowego szkolenia niemieckich załóg. Kierowano tam jedynie nielicznych, starannie wyselekcjonowanych oficerów Reichswehry (którzy uważali te skierowania za wyjątkowy zaszczyt i potwierdzenie przynależności do elity). Łącznie przez ośrodek szkolenia broni pancernej w Kazaniu przeszło około 30 niemieckich kursantów (równocześnie szkoliło się nie więcej niż dziesięciu), w tym tak znane postaci, jak Heinz Guderian, Wilhelm von Thoma, czy Walter Model.
 
11 maja 2019
Masz rację Laki! Ciągnik zamiast czołgu , stroje z "hufca pracy" oraz instruktorzy w cywilnych strojach.Pozdrawiam.
Kustosz
11 maja 2019
Samo miejsce gdzie odbywały się szkolenia (Kazań) w praktycznie niedostępnej Rosji sowieckiej już świadczy jak wielką tajemnicą było to objęte.
11 maja 2019
Dziękuję Panowie za opinię! Co do rozgłosu to 100% racja,wystarczy spojrzeć na ich stroje,każdy inny.Wyglądają jak hufiec pracy.
Kustosz
11 maja 2019
Świetny eksponat. Niewiele jest zdjęć z tego okresu. Gratuluję.
Kustosz
11 maja 2019
bardzo ciekawe zdjęcie! no i rzadkie, bo Niemcom w tamtym okresie raczej nie zależało na rozgłosie... w sprawie swojego programu rozwoju broni pancernej. Gratulacje
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.