Kołobrzeg - Pomnik Sanitariuszki

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
27 / 37
<
>
Pocztówka przedstawia:

Pomnik Sanitariuszki - Kołobrzeg

 

Wikipedia:

Pomnik Sanitariuszki – pomnik z brązu zaprojektował i wykonał artysta plastyk Adolf Cogiel z Wrocławia. Pomnik został odsłonięty 13 lipca 1980 roku w Kołobrzegu, w strefie uzdrowiskowej miasta, przy ul. gen. W. Sikorskiego.

Pomnik jest wyrazem hołdu kobietom, które walczyły w szeregach Wojska Polskiego o wolność Ojczyzny w czasie II wojny światowej, szczególnie w walkach o Kołobrzeg. Przedstawia on klęczącą dziewczynę ubraną w żołnierski mundur, z przewieszoną przez ramię torbą, na której widnieje krzyż – sanitariuszka udziela pomocy rannemu żołnierzowi. Wzorem dziewczyny na pomniku była sanitariuszka szer. Ewelina Nowak, która poległa podczas walk o Kołobrzeg w marcu 1945, ściągając z pola walki rannego żołnierza. Pomnik jest tak zaprojektowany, że do twarzy dziewczyny nie docierają promienie słońca
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 334 razy od 9 czerwca 2019
Reklama
Dodaj komentarz
10 czerwca 2019
Zgadza sie........takie zycie. Opowiem CI przy okazji legende przekazywana z ust do ust z tym pomikiem w tle:)  Oczywiscie historia z serii pół zartem pół serio. W jego sasiedztwie znajduje sie Liceum Medyczne.  Sanitariuszka mam wstac z cokołu jak liceum ukończy dziewica.............
Kustosz
9 czerwca 2019
Ty czy ja wiemy, że wielu z nich było z kresów, że szli do wolnej Polski, że ta droga była jedną z najkrótszych ale są tacy co mówią : "Trudno mi uznać tę formację za część historii naszego oręża."
9 czerwca 2019
Kołobrzeg ma swoją historie bitwy o miasto-twierdze :Festungkolberg. Co roku są tutaj organziowane imprezy REKO (walki o miasto w marcu 1945 r). Duzy plus daje fakt ze to 1 AWP zdobyła twierdze.  Mają silnie działające Muzeum ( w mojej opinie drugie militarne muzuem w kraju po MWP). To wszystko daje stabilnośc dla pomników i ich bohaterów. Wielu z nich było z kresów. Szli do wolnej Polski i nie mieli czerwonej zarazy w sercu. Chcieli wrócic do domu a ta droga była jedną z najkrótszych......temat rzeka.
 
Kustosz
9 czerwca 2019
Dobrze, że żaden "geniusz" nie wpadł na pomysł usunięcia go w ramach dekomunizacji
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.