150 Lat Śremskiej Straży... w Tylko i wyłącznie straż pożarna. w MyViMu.com

150 Lat Śremskiej Straży Pożarnej

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
11 / 297
<
>
W dniu 16 września  1867 r. ówczesny Burmistrz Śremu Remp zawołał dorosłych obywateli i zachęcił do zorganizowania w Śremie straży pożarnej oraz do datków na zakup pierwszego sprzętu ratunkowego. Od początku prace organiczne tj. opracowanie statutu i zakupy sprzętu prowadził nauczyciel Śremskiego Gimnazjum Teofil Smolibocki- Polak. Teofil Smolibocki pełnił wzorowo swoja funkcję od powołania OSP   tj. 1868r. do 1874r. oraz ponownie od 1884 r. do 1899 r. Z okazji jubileuszu 25-lecia OSP Śrem w 1894 r. Teofil Smolibocki otrzymał Złoty Medal Pamiątkowy z dedykacją w dwu językach niemieckim  i polskim. Po odzyskaniu niepodległości spod zaboru pruskiego i zakończeniu I Wojny Światowej  w 1919 r. OSP Śrem zorganizowała spóźnione obchody 50-lecia istnienia już w wolnej Polsce. Pierwszy sztandar dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Śremie ufundowali przez drobne datki mieszkańcy Śremu oraz częściowo Zarząd OSP  z funduszy własnych z okazji jubileuszu 60-lecia w 1927 r. Dla godnego przyjęcia nowego sztandaru Miejska Rada Narodowa w Śremie pokryła koszty zakupu nowego umundurowania pododdziału OSP Śrem, a dla pocztu sztandarowego kupiono 3 nowe szarfy. W kolejną rocznicę wyzwolenia Śremu tj. 23 stycznia 1964 r. poczet sztandarowy w obecności Zarządu OSP Śrem oraz pozostałych jej członków przyjął z rąk władz nowy Sztandar. W 1997 roku 130-lecia OSP Śrem nowy Zarząd podjął próbę odzyskania części swojego obiektu. W wyniku podpisanego „ Porozumienia” zawartego w dniu 4.04.1997 r. pomiędzy Zarządem OSP Śrem, a Komendą Rejonową PSP straż odzyskała część pomieszczeń tj. garaż wraz z zapleczem dla sekcji płetwonurków. W 2016 roku nowe Władze OSP postanowiły uczcić w 2017 roku jubileusz 150 lecia połączony z obchodami powstania Wielkopolskiego Związku Straży Pożarnych oraz 25 lecia PSP.

 
Data dodania: 10 lipca
Datowanie przedmiotu: 2017
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 69 razy od 10 lipca
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.