150 Lat Śremskiej Straży Pożarnej

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 285
<
>
W dniu 16 września  1867 r. ówczesny Burmistrz Śremu Remp zawołał dorosłych obywateli i zachęcił do zorganizowania w Śremie straży pożarnej oraz do datków na zakup pierwszego sprzętu ratunkowego. Od początku prace organiczne tj. opracowanie statutu i zakupy sprzętu prowadził nauczyciel Śremskiego Gimnazjum Teofil Smolibocki- Polak. Teofil Smolibocki pełnił wzorowo swoja funkcję od powołania OSP   tj. 1868r. do 1874r. oraz ponownie od 1884 r. do 1899 r. Z okazji jubileuszu 25-lecia OSP Śrem w 1894 r. Teofil Smolibocki otrzymał Złoty Medal Pamiątkowy z dedykacją w dwu językach niemieckim  i polskim. Po odzyskaniu niepodległości spod zaboru pruskiego i zakończeniu I Wojny Światowej  w 1919 r. OSP Śrem zorganizowała spóźnione obchody 50-lecia istnienia już w wolnej Polsce. Pierwszy sztandar dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Śremie ufundowali przez drobne datki mieszkańcy Śremu oraz częściowo Zarząd OSP  z funduszy własnych z okazji jubileuszu 60-lecia w 1927 r. Dla godnego przyjęcia nowego sztandaru Miejska Rada Narodowa w Śremie pokryła koszty zakupu nowego umundurowania pododdziału OSP Śrem, a dla pocztu sztandarowego kupiono 3 nowe szarfy. W kolejną rocznicę wyzwolenia Śremu tj. 23 stycznia 1964 r. poczet sztandarowy w obecności Zarządu OSP Śrem oraz pozostałych jej członków przyjął z rąk władz nowy Sztandar. W 1997 roku 130-lecia OSP Śrem nowy Zarząd podjął próbę odzyskania części swojego obiektu. W wyniku podpisanego „ Porozumienia” zawartego w dniu 4.04.1997 r. pomiędzy Zarządem OSP Śrem, a Komendą Rejonową PSP straż odzyskała część pomieszczeń tj. garaż wraz z zapleczem dla sekcji płetwonurków. W 2016 roku nowe Władze OSP postanowiły uczcić w 2017 roku jubileusz 150 lecia połączony z obchodami powstania Wielkopolskiego Związku Straży Pożarnych oraz 25 lecia PSP.

 
Data dodania: 10 lipca, 09:29
Datowanie przedmiotu: 2017
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 28 razy od 10 lipca, 09:29
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.