Zapłonnik tarciowy Brandel... w Muzeum anemon w MyViMu.com

Zapłonnik tarciowy Brandel M.93 - wersja długa

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
136 / 197
<
>
Zapłonnik tarciowy Brandel M.93 - wersja długaZapłonnik tarciowy Brandel model M.93 (1893) w wersji długiej. Jak sama nazwa mówi powodował inicjację zapłonu materiału miotającego poprzez tarcie. Był zbudowany z mosiężnej tulejki oraz drutu z ostrą końcówką. Całość wypełniona piorunianem rtęci i czarnym prochem oraz uszczelniona gumowym tworzywem. Po wcześniejszym nakłuciu worka prochowego w komorze armaty, zapłonnik wkładany był do kanału połączonego z materiałem miotającym. Poprzez gwałtowne szrpnięcie za oczko przy pomocy sznurka, ostro zakończony drucik wywoływał wewnątrz iskry, które powodowały zapłon materiału inicjującego (piorunianu rtęci oraz czarnego pruchu).   Zapłonnik jest prawie dwa razy większy od swojego poprzednika, co za tym idzie posiadał dwa razy więcej  ładunku oraz mógł być stosowany w armatach większego kalibru. Zapłonnik M.93 bardzo łatwo pomylić z prawie identycznym Pruskim zapłonnikiem Kanonenreibzünder.Niestety niekompletny.
Data dodania: 21 lipca 2019
Datowanie przedmiotu: 1893 - 1918
Miejsce pochodzenia: Austrowęgry
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 158 razy od 21 lipca 2019
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.