WARSZAWA w DWORCE KOLEJOWE na starych pocztówkach i zdjęciach w MyViMu.com
Fotografia z czasów okupacji (1939 - 1944)
Data dodania: 16 sierpnia 2019
Datowanie przedmiotu: 1939 - 1944
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Wysokość: 62 mm
Szerokość: 91 mm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 106 razy od 16 sierpnia 2019
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz Profil Profesjonalny
16 sierpnia 2019
Dworzec terespolski, brzeski, wschodni, ostbahnhof... Kiedy w 1866 roku oddawano do uzytku ten dworzec prasa warszawska w swoich opisach dość krytycznie oceniała ilość i wielkość pomieszczeń dla podróżnych. W jednym z tekstów padło określenie "brak ubikacyj" co podchwycił w swojej (świetnej, ale nie pozbawionej zabawnych pomyłek) Feliks Filipek "Kolej Terespolska" i poooooszło w świat, że pasażerowie załatwiali się w krzaczkach. Już sobie wyobrażam Bolesława Prusa nerwowo rozglądającego się za rogiem dworca ;) Do dzisiaj spotykam to stwierdzenie w tysiącach miejsc w internecie, ale też i w poważnych publikacjach. Rzecz w tym, że w ówczesnym języku "ubikacja" znaczyła nic innego jak "pomieszczenie" - zwracano więc uwagę na brak, niedostateczną ilość pomieszczeń dla pasażerów. Ot i dzisiaj taka ciekawostka...
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.